Izmenjali smo si semena in znanja
Na predvečer dneva žena je nabito polna učilnica Ekomuzeja Pivških presihajočih jezer prisluhnila predavanju Tamare Urbančič, svetovalke za ekološko kmetovanje.
Predavateljica je velik poudarek posvečala pomenu zdrave hrane, ki pa se začne že s kakovostnimi prstjo in semeni. Kakovostna prst je prst z veliko deževniki in drugimi organizmi ter mikroorganizmi. Ti s svojimi procesi skrbijo, da je prst rodovitna, naši pridelki pa zdravi in hranljivi.
Izvedeli smo, s čim vse lahko nadomestimo rabo umetnih gnojil. Ne le zemlja in kvalitetno pripravljena njiva, ampak tudi semena in njihov izvor so zelo pomembni, in predavateljica nam je zaupala, kako se rastline semeni in shranjuje lastna semena. V nadaljevanju je predstavila nove metode vrtičkarstva – visoke grede, kompostiranje, zastiranje…
Kot je bilo zapisano že v najavi, je na dogodku potekala tudi izmenjava semen. Udeleženci so s seboj prinesli res veliko semen, med katerimi so prevladovale stare avtohtone sorte. In vsakdo je s sabo nekaj semen odnesel.
Tako velika udeležba in veliko zanimanje dokazujeta, da postajamo vse bolj osveščeni o pomenu zdrave in lokalno pridelane hrane, da se zopet vse več ljudi odloča za lasten vrtiček in da smo pripravljeni prisluhniti tudi izkušnjam drugih ter si nesebično izmenjati semena, to dobrino, ki nam daje letino in bo, vse kaže, tudi v prihodnosti ena od temeljnih dobrin.
Celotno predavanje je snemala lokalna televizija (VASCOM), ki bo predavanje predvajala v lastnem programu in ga objavila na svoji spletni strani, prispevek na Televiziji Slovenija, predvajan 8. marca v Slovenski kroniki pa si lahko ogledate na povezavi
http://4d.rtvslo.si/arhiv/prispevki-in-izjave-slovenska-kronika/174459149.
Morebiti se k tej temi zopet vrnemo jeseni, ko bodo včeraj izmenjana semena že bogato obrodila in bo čas izmenjavo pridelkov ter nove letine semen.