JESENSKA ČAJANKA V KNJIŽNICI PIVKA – »STATI INU OBSTATI«
Kulturno društvo Lipa Pivka in knjižnica Pivka sta v sredo, 5. oktobra, v čitalnici knjižnice na željo dosedanjih udeležencev ponovno organizirala čajanko.
Po pomladnem srečanju, ko smo prebirali zanimiva stara pisma, so si udeleženci želeli, da se spet srečamo. Izbrali so temo našega zgodnjega slovenskega pismenstva. Tako smo si malo podrobneje ogledali Brižinske spomenike, se o njih poučili skozi zanimive zapise raziskovalcev, ki so se posvečali odkrivanju prve slovenske pisane besede. Spregovorili pa smo tudi o Primožu Trubarju, ki je bil oče našega knjižnega jezika in književnosti ter kulture. Kot voditeljica srečanja sem udeležencem prebrala tudi nekaj odlomkov Trubarjevega pristnega jezika, ki je svoje spomine na družino, mladost, šolanje, službovanje tudi zapisoval v svojih predgovorih h knjigam.
Sledil je sproščen pogovor ob čaju, ki si ga pripravimo v čitalnici, seveda pa zraven sodi tudi domače pecivo. Knjižničarka ga. Dartaniela Stegel nam je spet predstavila knjižno novost, prevod ruskega romana z naslovom Laurus pisatelja Jevgenija Vodolazkina. Mojstrsko ga je prevedla prof. Lijana Dejak, ki je letos dobila Sovretovo nagrado za prevod romana. Kot zanimivost smo izvedeli, da je izredno zapleten srednjeveški ruski jezik, ki je uporabljan v romanu, prevajala s pomočjo Trubarjevega jezika, ker je v njem našla podobnosti. Tako lahko vidimo, da je Trubarjevo delo neprecenljivo, saj sega tudi v naš čas. Še posebna čast za nas na čajanki je bil ogled faksimila Dalmatinove Biblije, ki nam jo je na vpogled prinesla knjižničarka iz njihovega domoznanskega oddelka. Ob tem smo se spomnili, da je bil leta 2005 ob simpoziju, posvečenem dr. Antonu Požarju, v galeriji Pivka razstavljen originalni izvod Biblije, last gospoda Požarja.
Tema našega srečanja je bila tako zelo obsežna, da smo se odločili, da izpeljemo še drugi del čajanke s tematiko o Trubarju in pomenu njegovega dela za slovenstvo in za to, da še danes obstajamo in vztrajamo.
Tekst in foto: Irena Margon