Previdno pri kurjenju, požiganju ter uporabi ognja v naravnem okolju
Spomladanski meseci so priložnost za čiščenje in urejanje okolice, vrtov, parcel…. Ob tem pa nastane tudi potreba po zažigu suhe trave ali vejevja…..
PA SMO OB TEM DOVOLJ PAZLJIVI?
Občina PIVKA v sodelovanju s PROSTOVOLJNIMI GASILSKIMI DRUŠTVI občine Pivka zato še posebej poziva občane, da pri kurjenju ali sežiganju dosledno upoštevajo osnovne varnostne ukrepe glede varstva pred požari v naravnem okolju. Kajti le drobna nepazljivost lahko pripelje v požar velike razsežnosti.
Z novo Uredbo o varstvu pred požarom v naravnem okolju (Ur. list RS štev. 20/2014) je določeno, da je treba pri kurjenju, požiganju ter uporabi ognja v naravnem okolju:
1. urediti kurišče tako, da je:
obdano z negorljivim materialom (npr. kamenje, zemlja ipd);okolica kurišča (vsaj meter od zunanjega roba) očiščena vseh gorljivih snovipri večjih kresovih znaša ta okolica lahko tudi 20 m ali več);2. kurišče mora nadzorovati polnoletna oseba ves čas kurjenja, po končanem kurjenju pa ogenj popolnoma pogasiti;
3. kurišče mora biti odmaknjeno od gozda vsaj 50 m;
4. od pomembnih prometnih poti, večjih naselij in objektov z vnetljivimi ali nevarnimi snovmi mora biti kurišče oddaljeno vsaj 100 m;
5. v kolikor je bilo kurišče veliko, je bilo ozračje vetrovno ali je okolica kurišča suha, je potreben pregled kurišča in okolice tudi po zaključenem kurjenju (pregled je treba izvesti najmanj 15 minut do pol ure po zaključku kurjenja);
6. kadar je kurjenje del prireditve v naravi (npr. kresovanje), je treba organizirati tudi požarno stražo. Ob povprečni hitrosti vetra večji od 20 km/h ali ob sunkih vetra močnejših od 40 km/h moramo prenehati kuriti, sežigati ali uporabljati ogenj.
Navedena Uredba velja torej tudi za KURJENJE KRESOV.
Pri kurjenju v naravnem okolju se ne sme uporabljati vnetljivih, eksplozivnih in oksidativnih snovi.
V času razglašene velike ali zelo velike požarne ogroženosti naravnega okolja, ki ga razglasi Uprava za zaščito in reševanje Republike Slovenije ali lokalna skupnost so pa prepovedi še strožje.
Takrat je PREPOVEDANO:
Kuriti, sežigati ali uporabljati odprt ogenj;Puščati ali odmetavati goreče ali druge predmete ali snovi v naravno okolje, ki lahko povzročijo požar.Občani naj upoštevajo določila Uredbe o varstvu pred požari v naravnem okolju.
Svojo namero o kurjenju naj obvezno sporočijo na telefonsko številko 112 in s tem povečajo obveščenost pristojnih služb in istočasno zmanjšajo nepotrebne intervencije gasilcev.