Finančni mehanizem EGP: ReNature
Obnova mreže mokrišč in travišč, pomembnih za Natura 2000 in druge zavarovane vrste in habitatne tipe v Biosfernem območju Kras in porečju Reke ter Krajinskem parku Pivška presihajoča jezera
Akronim: ReNature
Obnova mreže mokrišč in travišč, pomembnih za Natura 2000 in druge zavarovane vrste in habitatne tipe v Biosfernem območju Kras in porečje Reke ter Krajinskem parku Pivška presihajoča jezera
Na Občini Pivka smo skupaj s partnerji v maju 2022 začeli izvajati dvoletni projekt Obnova mreže mokrišč in travišč, pomembnih za Natura 2000 in druge zavarovane vrste in habitatne tipe v Biosfernem območju Kras in porečju Reke ter Krajinskem parku Pivška presihajoča jezera – ReNature.
1.196.385,00 € vreden projekt, v katerem bodo projektni partnerji obnovili 45 ha travnikov in visokodebelnih sadovnjakov ter 8 kalov in velban studenec na območju Brkinov, Vremščice in Košanske doline, sofinancirajo Islandija, Lihtenštajn in Norveška s sredstvi Finančnega mehanizma EGP 2014-2021 ter pripadajoče slovenska udeležba. Projekt se izvaja v okviru programa blaženje podnebnih sprememb in prilagajanje nanje, v sklopu Izboljšano upravljanje ekosistemov pod pritiskom zaradi podnebnih sprememb – Boljša usposobljenost za upravljanje ekosistemov. Vzpostaviti želimo inovativen mehanizem za boljšo usposobljenost upravljanja travnikov in mokrišč, z namenom spodbujanja doseganja ekoloških in gospodarskih potencialov občutljivega kraškega območja. V projektu želimo vključiti tudi lokalno prebivalstvo preko koncepta ekosistemskih storitev in participativnega sodelovanja deležnikov v celostno upravljanje, kar bi dolgoročno prispevalo k zmanjšanju toplogrednih plinov in omogočalo boljše prilagajanje na podnebne spremembe.
S projektnimi aktivnostmi bomo izboljšali stanje suhih kraških travnikov in mokriščnih ekosistemov ter nekaterih evropsko pomembnih vrst in območij Nature 2000
Na občini Pivka bomo v projektu obnovili 6 ha travniških površin na več območjih v Košanski dolini ter uvajali saditev visokodebelnih sadovnjakov ter izvajali različne ozaveščevalne in izobraževalne dogodke.
Travniški in mokriščni ekosistemi opravljajo različne funkcije, pomembne za življenje različnih rastlinskih in živalskih vrst in človekovih dejavnosti. Strokovnjaki s področja biologije, ekologije in varstva narave z Univerze na Primorskem in Norveškega inštituta za raziskovanje narave bodo v projektu kartirali in popisali ekosistemske storitve (koristi človeka od lokalne krajine in narave), ki jih nudijo omenjeni ekosistemi.
Projektni partnerji se bomo do spomladi 2024 ukvarjali tudi z ozaveščanjem širše javnosti, s poudarkom na lokalnem prebivalstvu. V ta namen bomo izvedli več izobraževalnih aktivnosti ter dogodkov o potrebah po prilagajanju podnebnim spremembam, pomenu posameznih vrst in življenjskih okolij za lokalno prebivalstvo, lastnike zemljišč, strokovnjake in druge deležnike.
Vrednost projekta znaša 1.196.385,00 EUR.
Koordinator (vodilni partner): Javni zavod park Škocjanske jame, Slovenija
Partnerske institucije:
- Občina Pivka
- Univerza na Primorskem
- Univerza v Ljubljani, Veterinarska fakulteta
- Norveški inštitut za raziskovanje narave (NINA)
Vodja projekta na Občini Pivka: Kaja Vereš
Financer projekta: Finančni mehanizem EGP in pripadajoča slovenska udeležba
Trajanje projekta: 1. 5. 2022 – 30. 4. 2024