Svetovna zveza za duševno zdravje je letos izpostavila izjemno pomembno temo - duševno zdravje na delovnem mestu, ki je tudi osrednja tema Svetovnega dne duševnega zdravja 2024, ki ga bomo obeležili 10. oktobra. Slogan letošnje kampanje, »Čas je, da damo prednost duševnemu zdravju na delovnem mestu«, nas vse poziva k aktivnemu ukrepanju.
Duševno zdravje postaja vse bolj pereč javnozdravstveni izziv v Sloveniji, saj sta anksioznost in depresija najpogostejši motnji. Stigmatizacija duševnih težav pogosto vodi v zakasnelo iskanje pomoči, kar vpliva tako na posameznike kot na skupnost. Nacionalni program MIRA in preventivni ukrepi, kot so mreža centrov za duševno zdravje in promocija zdravega delovnega okolja, so ključni za izboljšanje stanja. Neobvladana psihosocialna tveganja na delovnem mestu lahko vodijo v resne zdravstvene težave, zato je pomembno skrbeti za psihološko dobrobit zaposlenih, kar koristi tudi družinskim odnosom in širši družbi, poudarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.
Duševno zdravje na delovnem mestu na spletni strani Nacionalnega programa duševnega zdravja
V okviru Nacionalnega programa duševnega zdravja – Programa MIRA se področju duševnega zdravja delovno aktivnega prebivalstva tudi sicer namenja posebna pozornost. V podporo zaposlenim in delovnim organizacijam pri ukrepanju za boljše duševno zdravje so na spletnem mestu www.zadusevnozdravje.si, v zavihku Na delovnem mestu zbrane vsebine, namenjene delovno aktivnemu prebivalstvu, vodstvenim in vodilnim delavcem, zaposlenim na področju upravljanja s človeškimi viri, na področju varnosti in zdravja pri delu ter vsem, ki lahko vplivajo na delovne pogoje in na počutje pri delu. Njim so namenjene različne vsebine, od napotkov za posameznike in informacij v podporo delovnim organizacijam pri izbiri in izvajanju ukrepov za duševno zdravje pri delu. Na voljo sta tudi interaktivna vprašalnika za preverjanje obremenjenosti posameznika s stresom in stanja na področju duševnega zdravja v delovnih organizacijah ter seznam ponudnikov storitev za pomoč delovnim organizacijam pri načrtovanju in izvajanju ukrepov za krepitev duševnega zdravja pri delu.
Regijski festival duševnega zdravja zdravstvene regije Koper
Ana Stavber, regijska koordinatorica za duševno zdravje Programa MIRA, je ob predstavitvi napovednika dogodkov Regijskega festivala duševnega zdravja 2024, ki ga skupaj s 13 drugimi organizacijami organizirajo ob obeležitvi Svetovnega dne duševnega zdravja, predstavila raznolik nabor aktivnosti, ki so na voljo
na naslednji povezavi.
Festival je zasnovan v štirih glavnih sklopih, ki naslavljajo različne vidike duševnega zdravja. “Prvi sklop je namenjen izobraževanju in ozaveščanju, kjer bodo udeleženci skozi strokovna predavanja in delavnice pridobili praktična znanja s področja duševnega zdravja. Drugi sklop poudarja povezovanje organizacij s področja duševnega zdravja, ki se bodo na Tržnici organizacij predstavile mladim. Tretji sklop vključuje kulturne dejavnosti, kot so razstave, delavnice in filmsko projekcijo, ki bodo igrale ključno vlogo pri ozaveščanju in izražanju skozi umetnost. Zadnji sklop pa je osredotočen na telesno dejavnost in dobro počutje, kjer bomo spodbujali zdrav življenjski slog kot preventivo pred težavami v duševnem zdravju,” je pojasnila Stavberjeva.