PREVIDNO PRI RAVNANJU Z OGNJEM V NARAVNEM OKOLJU
Občina Pivka v sodelovanju s prostovoljnimi gasilskimi društvi občine Pivka poziva občane, da pri kurjenju ali sežiganju, ki je v teh spomladanskih mesecih pogosto opravilo za potrebe čiščenja in urejanja okolice, dosledno upoštevajo osnovne varnostne ukrepe glede varstva pred požari v naravnem okolju. Že nedolžna iskra lahko namreč v naravi hitro zaneti požar velikih razsežnosti.
Več kot 95 odstotkov vseh požarov v naravi povzroči človek zaradi malomarnosti in nevednosti, zato ne bo odveč še enkrat opomniti na pravila, ki veljajo pri kurjenju.
PRAVILA KURJENJA V NARAVI
Z Uredbo o varstvu pred požarom v naravnem okolju (Ur. list RS štev. 20/2014) je določeno, da je treba pri kurjenju, požiganju ter uporabi ognja v naravnem okolju:
1. urediti kurišče tako, da je:
- obdano z negorljivim materialom (npr. kamenje, zemlja ipd);okolica kurišča (vsaj meter od zunanjega roba) očiščena vseh gorljivih snovipri večjih kresovih znaša ta - okolica lahko tudi 20 m ali več);2. kurišče mora nadzorovati polnoletna oseba ves čas kurjenja, po končanem kurjenju pa ogenj popolnoma pogasiti;
3. kurišče mora biti odmaknjeno od gozda vsaj 50 m;
4. od pomembnih prometnih poti, večjih naselij in objektov z vnetljivimi ali nevarnimi snovmi mora biti kurišče oddaljeno vsaj 100 m;
5. v kolikor je bilo kurišče veliko, je bilo ozračje vetrovno ali je okolica kurišča suha, je potreben pregled kurišča in okolice tudi po zaključenem kurjenju (pregled je treba izvesti najmanj 15 minut do pol ure po zaključku kurjenja);
6. kadar je kurjenje del prireditve v naravi (npr. kresovanje), je treba organizirati tudi požarno stražo. Ob povprečni hitrosti vetra večji od 20 km/h ali ob sunkih vetra močnejših od 40 km/h moramo prenehati kuriti, sežigati ali uporabljati ogenj.
Ko je razglašena velika ali zelo velika požarna ogroženost, je v gozdu in tudi na vseh območjih, kjer ogenj lahko ogrozi gozd, prepovedano kurjenje, sežiganje, uporabljanje odprtega ognja in odmetavanje gorečih predmetov ali snovi, ki lahko povzročijo požar.
KAKO RAVNAMO, DA NE BI PRIŠLO DO POŽARA V NARAVI
- Poskrbimo za urejeno okolico okoli stavb - vse gorljive snovi skladiščimo v varni razdalji.
- Odstranimo veje dreves v bližini stavbe, zračnikov in dimnikov.
- V naravi kurimo samo na urejenih kuriščih in nikoli v suhih in vetrovnih dneh.
- V ogenj ne mečemo doz pod tlakom in drugih vnetljivih snovi.
- Po končanem kurjenju ogenj in žerjavico pogasimo ter prekrijemo z negorljivim materialom.
- Nikoli ne odmetavamo cigaretnih ogorkov.Vozil ne parkiramo v suhi travi.
- Po gozdu se ne vozimo z avtomobili in motorji.
KAJ STORIMO, KO V NARAVI ZAGORI
- Ostanemo mirni. Če nismo v nevarnosti, poskušamo omejiti oziroma pogasiti požar z razpoložljivimi sredstvi (voda, zemlja, pesek, veje, lopata, grablje, odeja ipd.).
- Če požara ne moremo pogasiti sami, se čim prej umaknemo na varno.
- O požaru takoj obvestimo Center za obveščanje oziroma gasilce na številko 112 in povemo: kdo kliče, kje gori, kaj gori, kdaj se je začel požar, kakšen je obseg požara, kakšna pomoč je potrebna in ali so ogroženi ljudje in živali.
- Pričakamo gasilce in jih usmerimo h kraju nesreče.
Navedena pravila veljajo tudi za KURJENJE PRVOMAJSKIH KRESOV, ki se bodo konec prihodnjega meseca bohotili na številnih koncih naše občine.
SVOJO NAMERO O KURJENJU NAJ OBVEZNO SPOROČIJO NA TELEFONSKO ŠTEVILKO 112 IN S TEM POVEČAJO OBVEŠČENOST PRISTOJNIH SLUŽB IN ISTOČASNO ZMANJŠAJO NEPOTREBNE INTERVENCIJE GASILCEV.