Koncert godalnih orkestrov Glasbene šole Postojna v filharmonični dvorani v Ljubljani
Pomladanska sreda, 20. maja 2015, bo članom godalnih orkestrov Glasbene šole Postojna in njihovi dirigentki in mentorici Marinki Kukec Jurič ostala v lepem in trajnem spominu. Mlajši in starejši godalni orkester sta ta dan na povabilo Glasbene šole Franca Šturma iz Ljubljane nastopila na skupnem koncertu orkestrov obeh šol v dvorani Slovenske filharmonije.
Glasbeni šoli že tradicionalno sodelujeta in sta pripravili že več skupnih projektov. V zadnjih letih so skupne nastope pripravili učitelji in učenci klavirja in godalni orkestri obeh šol. Srečanja so bila izmenoma v Postojni in v Ljubljani.
Na koncertu v filharmonični dvorani se je skupaj predstavilo kar pet orkestrov, in sicer dva godalna iz ljubljanske šole, dva iz postojnske in za zaključek še simfonični orkester Glasbene šole Franca Šturma. Dvorana Slovenske filharmonije, naša najprestižnejša koncertna dvorana, namenjena izvajanju predvsem klasične glasbe, je bila skorajda premajhna za vse nastopajoče in za številno občinstvo. V prostoru, ki navdihuje in ki je gostil največje domače in svetovne umetnike, so nam mladi glasbeniki pripravili zares lep in doživet glasbeni večer. Vsi orkestri so se predstavili z brezhibno izvedenimi programi. Člani orkestrov, učenci višjih letnikov in učenci, ki tudi po zaključku šolanja v nižji glasbeni šoli ostajajo zvesti muziciranju in sodelujejo v orkestrih, so pokazali zavidljivo izvajalsko raven. Natančna skupna igra, izčiščena intonacija, muzikalnost in pa njihova sposobnost, da sledijo dirigentu, pričajo o njihovem kvalitetnem delu, prizadevnosti, volji do učenja in njihovi ljubezni do glasbe. Rezultatov seveda ne bi bilo brez pedagoškemu delu predanih, strokovno odlično usposobljenih mentorjev in dirigentov. Orkestre so vodili dirigentke Katja Klančnik Jelenc, Marinka Kukec Jurič, Darinka Fabiani in dirigent Marko Fabiani.
Predstavila sta se oba postojnska orkestra, in sicer mlajši z Istrsko suito skladatelja A. Kumarja in starejši s Suito sv. Pavla angleškega skladatelja G.Holsta. Obe suiti sta tehtni in zahtevni skladbi in sta železni repertoar tudi profesionalnih orkestrov. Godalci in dirigentka so ju izvedli odlično. Orkestra sta zazvenela polno in barvito, z velikim dinamičnim razponom in zvočnim leskom, ki ga je bilo mogoče doseči v dobro akustični filharmonični dvorani.
Navdušeni aplavzi, pohvale in čestitke poslušalcev in tudi kolegov profesorjev so bili glasbenikom in dirigentom največja nagrada za trud in marljivo delo. Ponosni in zadovoljni smo, da sta godalna orkestra Glasbene šole Postojna lahko nastopila v dvorani Slovenske filharmonije in se predstavila na skupnem koncertu oziroma srečanju z učenci Glasbene šole Franca Šturma v Ljubljani. Strokovna srečanja, še posebej tako vsebinsko bogata in uspešna kot je bil naš skupni koncert, so učiteljem in učencem izziv in potrditev, da delajo dobro, obenem pa potrjujejo dejstvo, da le velika predanost in zavzetost za doseganje zastavljenih ciljev prineseta nadpovprečne rezultate.
Edvard Popit, ravnatelj GŠ Postojna