Mesec maj nas opominja na naš odnos do narave
Svetovni dan čebel, ki ga je leta 2017 razglasila Generalna skupščina OZN na pobudo Slovenije, opozarja na pomembnost čebel in drugih opraševalcev. Ti so ključni za prehransko varnost, biotsko raznovrstnost in naravo, saj vsaj polovico opraševanja opravijo divji opraševalci. Slovenija namenja posebno pozornost medonosni čebeli in divjim opraševalcem, kot so čmrlji, muhe trepetavke in metulji. Projekti v Sloveniji izboljšujejo habitate in ozaveščajo o pomenu opraševalcev. Letos v ospredje postavlja vključevanje mladih v prizadevanja za čebelarstvo in ohranjanje opraševalcev, saj gre za prihodnje skrbnike našega okolja. Ob tem naj dodamo, da pri promociji čebelarstva odigrajo pomembno vlogo čebelarska društva v sodelovanju z osnovnimi šolami. Tudi pri nas je zelo dejavno Čebelarsko društvo Pivka, ki je pred dnevi v soorganizaciji OŠ Pivka, Zavoda za turizem in Občine Pivka izvedlo 46. državno tekmovanje mladih čebelarjev.
21. maj: Evropski dan Nature 2000Evropski dan Nature 2000 praznuje največje naravovarstveno omrežje na svetu, ki varuje pomembna območja za biotsko raznovrstnost. Letos obeležujemo tudi 20 let Nature 2000 v Sloveniji. Projekti, sofinancirani s strani EU, omogočajo obnovo habitatov, izboljšanje stanja vrst in razvoj infrastrukture za obiskovalce, s čimer podpirajo trajnostni turizem in varstvo narave.Izpostavimo dva domača projekta s tega področja: PIVKA.KRAS.PRESIHA (Evropski sklad za regionalni razvoj), ReNature (Finančni mehanizem EGP).
22. maj: Mednarodni dan biotske raznovrstnostiMednarodni dan biotske raznovrstnosti obeležuje Konvencijo o biotski raznovrstnosti iz leta 1992. Letos s sloganom "Bodi del načrta za biotsko raznovrstnost" poziva k ukrepanju za ohranitev biotske raznovrstnosti. V Sloveniji številni projekti, podprti s strani EU, prispevajo k izboljšanju stanja vrst in habitatov ter krepitvi trajnostnega razvoja.
24. maj: Evropski dan parkovEvropski dan parkov poudarja pomen zavarovanih območij za naravo in družbo. Letošnji slogan "Glasuj za naravo" izpostavlja vlogo parkov pri trajnostnem razvoju. V Sloveniji je bil letos ustanovljen Regijski park Pohorje, Krajinski park Pivških presihajočih jezer pa je obeležil že desetletnico delovanja. Je eden najbolj prepoznanih krajinskih parkov v Sloveniji, z uspešno zgodbo ustanovitve s strani lokalne skupnosti. Prav slednje je redkost na ravni Evropske unije (EU), ob enem pa najbolj sledi razvojnim pristopom EU – od spodaj navzgor. Teden naravnih parkov Slovenije med 22. in 29. majem ponuja številne dogodke za promocijo zavarovanih območij in naravovarstvenih dejavnosti.