Zaključna predstavitev projekta Partnersko kmetijstvo v Brkinih
V sredo, 21. junija 2017, se je v Ekomuzeju Pivških presihajočih jezer odvijala osrednja prireditev ob zaključku projekta Partnersko kmetijstvo v Brkinih, ki poteka v okviru programa Po kreativni poti do praktičnega znanja 2016/2017 in spodbuja prenos znanja med univerzo, prakso in lokalnim prebivalstvom.
Glavni namen srečanja je bil predstaviti rezultate projekta ter skupaj s kmeti in ostalimi gosti prediskutirati različne oblike partnerskega kmetovanja in temu namenjenega podpornega okolja. Najprej smo študentje predstavili opravljeno delo na projektu. V prvi fazi smo analizirali stanje kmetijstva v Brkinih in z anketiranjem ugotovili potrebe kmetov in lokalnega prebivalstva v Brkinih. Izvedli smo tudi krajšo analizo trga o tem, ali si slovenski potrošnik že želi brkinske proizvode. V drugi fazi projekta smo študentje z zainteresiranimi kmeti, javnimi kuhinjami in podpornimi institucijami raziskovali potenciale za oblikovanje partnerstev v kmetijstvu v Brkinih. Po koncu uvodne predstavitve smo si ogledali krajši filmček, ki je bil posnet v ta namen.
Predstavitvi projekta je sledila okrogla miza z razpravo. Predstavnica Zadružne zveze Slovenije Anita Jakuš je povzela prednosti in nevarnosti pa tudi potenciale pri ustanavljanju nove zadruge. Vlogo in izkušnjo povezovanja je predstavil Aleš Zidar – strokovni vodja lokalne akcijske skupine med Snežnikom in Nanosom – ki je posebej poudaril, da je nadvse pomembna vloga kmetov in njihovega interesa za vzpostavitev zadruge. Svojo zgodbo je delil tudi Domen Virant iz Volčjega Potoka, ki je mladi prevzemnik kmetije ter član kmetijske zadruge Jerina, ki deluje pod okriljem lokalne akcijske skupine Srce Slovenije. Kako zadružništvo in vzpostavljanje blagovne znamke poteka v praksi, smo izvedeli še na primeru Parka Škocjanskih jam ter Kmetijsko-gozdarske zadruge Pivka. Za povezovanje je pomembna vloga spodbudnega lokalnega okolja, zato so svoje poglede na zadružništvo predstavili tudi predstavniki občin Hrpelje-Kozina, Pivka ter Divača.
Sklep je, da je treba vzpostaviti medobčinski organ za povezovanje Brkinov, pobude za povezovanje pa morajo priti od kmetov. Večji poudarek bi morali dati oglaševanju v občinskih glasilih, prijavam na razpise lokalnih akcijskih skupin ter delu z mladimi. Zaradi izkazanega interesa kmetov ter ostalih zbranih ključnih akterjev je podan predlog za ponovno srečanje v jeseni v obliki okrogle mize – za nadgradnjo predstavljenih idej ter krepljenje vezi in potencialov, ki jih predstavlja kmetijstvo v Brkinih.
Mija Kurent, Sara Uhan
Projektna skupina Partnersko kmetijstvo v Brkinih