Občina Pivka že 14. leto sodeluje v Evropskem tednu mobilnosti (ETM)
Jutri obeležujemo dan brez avtomobila, zato bomo za izboljšanje mobilnosti v okolici šol zaprli ceste in jih spremenili v igrišča. Ceste v okolici šol bodo zaprte med 7. in 14. uro.
Jutri bo v Pivki učence v šolo »peljal« tudi »pešbus«, v organizaciji Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Občine Pivka, s prostovoljci iz Združenja šoferjev in avtomehanikov Postojna.
V Evropskem tednu mobilnosti sodelujejo tudi OŠ Pivka in OŠ Košana skupaj z vrtci.
Tema za leto 2023 je "Varčne poti". Kaj to pomeni? Slovenska gospodinjstva namenjajo vse več denarja za prevoz. ETM letos spodbuja izbiro bolj racionalnih načinov potovanj, ki morda ponujajo manj prestiža, a obljubljajo svetlejšo prihodnost. Izberimo varčnejše poti in razmislimo, kako bi vplivale na našo družbo, če bi več poti opravili z javnim prevozom ali peš.
Kako varčne poti izboljšujejo življenje? Aktivna mobilnost, kot je hoja ali kolesarjenje, uporaba javnega prevoza ter souporaba avtomobila prinašajo nižje stroške, manj okoljske škode in boljše zdravje. Več varčnih načinov mobilnosti ima tudi pozitivne učinke, kot so manj nesreč in bolezni, več prostora za druženje ter bolj zadovoljna skupnost.
Kako potratne so naše poti danes? Leta 2000 je slovensko gospodinjstvo namenilo 16 % proračuna za prevoze. Ta odstotek se je do leta 2018 povečal na 19,6 %, medtem ko se je delež sredstev za hrano zmanjšal. To kaže na potrebo po spremembi načina potovanj.
Povezava med načinom potovanja in zadovoljstvom: Sedeči življenjski slog vpliva na naše zdravje. Pretirana uporaba avtomobila prispeva k pomanjkanju telesne dejavnosti, kar lahko vodi v različne bolezni. Varčni načini potovanja spodbujajo več gibanja in bolj zdrav način življenja.
Varčne poti za boj proti podnebnim spremembam: Razvoj okolju prijaznih načinov potovanja je ključen za trajnostno prihodnost. Ozaveščanje o pomenu spremembe potovalnih navad je ključno za doseganje podnebne nevtralnosti do leta 2050. Kot ena od rešitev se nam ponuja na primer prevoz z vlakom, ki je dokazano najbolj trajnosten potovalni način za daljše razdalje, medtem ko sta na krajših razdaljah do pet kilometrov, torej znotraj naselij, to hoja in kolesarjenje.
Boj za zeleno prihodnost se bo odvijal v mestih: Mesta so odgovorna za večino emisij ogljika in porabo energije. Prehod na trajnostno mobilnost je ključen, saj omogoča krajše razdalje med cilji potovanj. Trenutno promet predstavlja kar 30 % svetovne porabe energije.