Sprejeta Strategija lokalnega razvoja LAS za obdobje 2021 do 2027
Na 10. redni skupščini LAS med Snežnikom in Nanosom so partnerji LAS potrdili predlog Strategije lokalnega razvoja LAS za novo programsko obdobje do leta 2027. Na območju LAS bodo v prihodnjem programskem obdobju usmerjali projekte v štiri prednostna področja – kmetijstvo, podjetništvo, turizem in vključujoča družba. V omenjena področja pa bodo vnesli področja, ki so kompatibilna in vseobsegajoča – vključevanje mladih, varstvo narave in okolja, varstvo kulturne dediščine in kakovost bivanja.
Zelo dobro obiskana Skupščina je z potrditvijo Strategije končala več kot polletno obdobje priprave strategije, v okviru katere je bilo izvedenih veliko aktivnosti, s katerimi so želeli pripravljavci strategije oblikovati želje in potrebe prebivalcev po razvoju podeželja med Snežnikom in Nanosom. V ta namen bo namenjenih dobrih 2.660.000,00 evrov iz dveh evropskih skladov (kmetijskega in regionalnega) in sredstev države, vse skupaj pa se bo začelo odvijati po potrditvi strategije na Medresorski komisiji za izvajanje programa CLLD v Sloveniji. Najpozneje bi to moralo biti potrjeno do 13. decembra 2023, tako da prve pozive za sofinanciranje operacij pričakujemo takoj v začetku leta 2024, pojasnjujejo v LAS.
»Strategija lokalnega razvoja (SLR) za Lokalno akcijsko skupino med Snežnikom in Nanosom je krovni dokument LAS, s pomočjo katere bomo usmerjali in krepili razvoj na območju LAS. Strategija je nastala v tesnem sodelovanju z različnimi lokalnimi deležniki; lokalnimi skupnostmi, organizacijami s področja spodbujanja podjetništva, turizma, varstva narave, kulturne dediščine, mladih, krajevne skupnosti, kmetovalcev, podjetnikov idr. Cilj strategije je z nadaljnjim razvojem območja LAS dvigniti kakovost življenja ter s tem ohranjanje poselitve in življenja na podeželju.
S pomočjo udeležencev delavnic smo prepoznali potenciale in potrebe območja ter pridobili predloge projektov. Na območju LAS bomo v prihodnjem programskem obdobju usmerjali projekte v štiri prednostna področja – kmetijstvo, podjetništvo, turizem in vključujoča družba. V omenjena področja pa vnašamo področja, ki so kompatibilna in vseobsegajoča – vključevanje mladih, varstvo narave in okolja, varstvo kulturne dediščine in kakovost bivanja. Omenjene vsebine želimo v novi strategiji povezovati in vključevati v prednostna področja preko projektnih predlogov in tako doseči širše učinke na podeželju. Udeleženci so potrebe in potenciale prepoznavali v razvoju turizma in varstva narave in okolja, mladih, kulturne dediščine in podobe krajine; močno so izpostavljali digitalizacijo in krepitev in razvoj aktivnosti namenjenih starejšim, mladim in drugim ranljivim skupinam in tako krepitev vključujoče družbe. Udeleženci so na delavnicah večkrat izpostavili odsotnost poznavanja in širše prepoznavnosti delujočih podpornih sistemskih programov namenjenih prebivalcem območja LAS. V zadnjih letih se je na območju LAS razvilo več različnih organizacij, ki v večini vsaka posebej vlaga veliko energije in sredstev v spodbujanje razvoja npr. podjetništva, turizma idr. Kar priča o močno prostorsko razpršenemu podpornemu okolju. S pomočjo strategije in projektov si bo LAS prizadeval za večje povezovanje med institucijami, sodelovanje, izmenjavo praks in povezovanje delujočih organizacij v sistem. Za širjenje učinkov in znanja ter dobrih praks tudi izven meja LAS bodo skrbeli projekti sodelovanja, ki bodo prispevali tudi h pridobivanju novega znanja in veščin. S pomočjo strategije in na osnovi projektov bomo v naslednjem programskem obdobju (2023-2027) naslavljali razvojne potrebe in cilje na identificiranih tematskih področjih, prispevali k krepitvi podpornega okolja in povezovanja ter tako prispevali k rasti kvalitete bivanja na podeželju na območju LAS«, so zapisali v povzetku Strategije lokalnega razvoja LAS za obdobje 2021 do 2027. Vse prebivalce območja LAS in interesente za izvajanje projektov vabijo k obisku LAS in predstavitvi možnosti sodelovanja na pozivih LAS. V obdobju 2014-2021 je Lokalna akcijska skupina med Snežnikom in Nanosom pustila trajen pečat tudi v občini Pivka: z ustvarjanjem delovnih mest in spodbujanjem inovacij ter podjetništva, s promocijo deficitarnih poklicev, z razvijanjem ekoloških storitev in izdelkov, z oživljanjem, ohranjanjem, popularizacijo in dostopnostjo domačih znanj in tradicije, z ozaveščanjem o pomenu varovanja okolja in sobivanja z naravo, z uvajanjem inovativnih pristopov k razvoju novih dopolnilnih dejavnosti na kmetijah, s povezovanjem kmetijstva s turizmom, s promocijo kmetijskih pridelovalcev in njihovih lokalnih izdelkov ter nenazadnje z dvigom prepoznavnosti občine.
Sprejeto Strategijo lokalnega razvoja LAS boste našli na naslednji povezavi:
48231-slr-las-sn-sprejeta-19072023.pdf (las-snezniknanos.si)