Znani so letošnji občinski nagrajenci v občini Pivka
Turistična kmetija Andrejevi so pravi ambasadorji lokalnega turizma. S kakovostno turistično ponudbo prispevajo k prepoznavnosti občine, kulinariki in pestrosti turistične ponudbe. Jože in Mojca Ženko sta se s turizmom začela ukvarjati leta 1998. Po treh letih sta gostinski dejavnosti dodala še nastanitveni del. Kmalu sta ugotovila, da samo sobe in dobra domača hrana ne bodo dovolj, zato sta poskrbela še za nadgradnjo ponudbe z izleti. Pritegnila sta obisk skupin, hkrati pa poskrbela, da so se gostje pri njih zadržali več dni. To se jim obrestuje. Danes nimajo poletne rezervacije za krajši čas od petih dni. Skupaj z drugo generacijo v družini so prepoznali lepoto in naravno in kulturno dediščino naših krajev. Kombinacija zanimivega ogleda z dobro domačo malico je pritegnila obiskovalce. Prvi gostje so bili Izraelci, tudi danes ostaja večina turistov pri njih tujcev. Vseskozi so poudarjali pomen izobraževanja. Pomagali so pri organizaciji prvih tečajev za lokalne vodnike v občini Pivka. Prizadevali so si za razvoj širše skupnosti. V programu Celostnega razvoja podeželja in obnove vasi so v sodelovanju z drugimi poskrbeli za ureditev Narina in povečanje turističnih kapacitet. Obiskovalce so navdušili s ponudbo vožnje z lojtrnikom, danes s klicanjem volkov in ogledom medveda. Več kot 80 odstotkov živil, ki jih uporabljajo pri kuhi, pridelajo sami z ekološkim kmetovanjem. Ponujajo tudi jedi, ki bi sicer šle v pozabo: suho župo in krompir v zevnici. Kulinarika temelji v glavnem na sezonski izbiri. Poleg odlične priprave jedi Andrejeve odlikuje tudi način postrežbe in kreacija doživetja. Obiskovalci se pri njih resnično počutijo kot doma in se radi vračajo.
Priznanje Občine Pivka za leto 2023 prejme Pevska skupina Studenec.
Pevska skupina Studenec prejme priznanje Občine Pivka za bogatitev kulturnega življenja v občini in širši regiji. Zasedba deluje od leta 2002, ime si je nadela po 270 let starem studencu v Pivki. Pevsko se je razvila iz prvotnega dueta in postopoma prerasla v sedanji sekstet. V njej prepevajo izkušeni pevci, ki najbolj uživajo, če njihova pesem ubrano zazveni ter se dotakne src ljudi. Čeprav je sestava skupine raznolika, so se med seboj dobro ujeli. Tekmovalnih ambicij nimajo, a se zaradi tega nič manj ne trudijo za kvaliteto svojega petja. Prepevajo zelo raznolik program, najbolj pa jim je pri srcu ljudska pesem. Ustanoviteljica in umetniška voditeljica skupine je Irena Rep. Letno nanizajo okrog 25 nastopov. V času svojega delovanja so nastopali na številnih odrih v svojem okolju: v občinah Pivka, Postojna in Ilirska Bistrica, na širšem Primorskem kot tudi v zamejstvu, krono njihovega delovanja pa predstavljajo obiski Slovencev, ki se daleč od matične domovine trudijo za ohranitev slovenskega jezika in kulture. Tako so že gostovali po vseh državah bivše Jugoslavije, pa tudi po mnogih drugih evropskih državah, prepevali so tudi v Moskvi. Pogosto organizirajo zanimive glasbene večere z gosti, tako domačimi kot tudi iz zamejstva in tujine, s katerimi bogatijo kulturno dogajanje v Pivki in okolici. Ob 20-letnici delovanja je ustanovni član skupine Rafael Zorko prejel častno Gallusovo značko za skoraj 50-letno prepevanje, ki mu jo je podelil Javni sklad za kulturne dejavnosti, skupina pa je ob okroglem jubileju prejela priznanje Zveze pevskih zborov Primorske.
Plaketo Občine Pivka za leto 2023 prejme Društvo Hiša kulture v Pivki.
Društvo Hiša kulture v Pivki prejme plaketo Občine Pivka ob 25- letnici delovanja ter za pomemben prispevek na področju kulture in umetnosti.
Zgodba društva Hiša kulture v Pivki se začenja leta 1998. V obdobju do leta 2011 se je zvrstilo več sto dogodkov z različnih kulturno – umetniških področij. V prostorih sedanje galerije so se odvijale razstave, ustvarjalne delavnice in tečaji slikarstva, kiparstva, risbe in grafike, pa tudi okrogle mize in predavanja o aktualni (ali zgodovinski) družbeni problematiki, predstavitve knjig in filmov, gledališke in plesne predstave. V kletnih prostorih, kjer je delovala Ćuza, d. o. o., in kasneje v dvorani XXL so potekali koncerti in tematski glasbeni večeri. Dogajanje je segalo tudi izven matičnega prostora. Že od leta 1997 vsako poletje poteka Festival drugačne glasbe Trnje, v prvih petih letih pa so na različnih lokacijah v okolici Pivke potekale likovne kolonije. V okviru društva je v letih 2007 – 2012 deloval tudi Multimedijski center, v prostorih takratnega Kulturnega doma Pivka. Po letu 2011 je delovanje društva začasno zamrlo. Nova ekipa, ki se je zbrala leta 2013 in danes vključuje sedem oseb, je v ospredje postavila vizualno umetnost. V galerijski program je uvedla tudi sodobne umetniške prakse in nove medije. Osnova delovanja galerije je razstavni program, ki poteka pod vodstvom kuratorke Mojce Grmek. Program predstavlja tekočo produkcijo slovenskih umetnikov in umetnic (8 razstav na leto), poleg tega pa vključuje najmanj eno tematsko, problemsko ali študijsko razstavo letno, občasno v koprodukciji z drugimi organizacijami. Poleg razstavnega poteka več podpornih programov, med katerimi je najpomembnejši ustvarjalni program, ki ga vodi akademski slikar Leon Zuodar. Program poteka v grafičnem ateljeju, ki že od vsega začetka deluje v okviru Hiše kulture ter predstavlja eno ključnih prednosti in posebnosti tega prostora. Program je namenjen ustvarjanju, izobraževanju in delovanju na področju grafike. Uporabniki programa so umetniki in umetnice, umetniške skupine, organizirane skupine otrok in mladostnikov ter vsi zainteresirani posamezniki. Poleg ustvarjalnega poteka tudi izobraževalni program, ki ga vodi pedagoginja Mateja Premrl. Stranski učinek programov, ki jih izvaja Hiša kulture, je oblikovanje stalne zbirke grafičnih del, ki trenutno šteje nekaj več kot 100 kosov. Vsa dela iz zbirke, med katerimi so grafične mape, grafična dela na različnih podlagah, grafične knjige in zini, so stalno razstavljena v ločenem prostoru in si jih je mogoče ogledati v času, ko je galerija odprta.
Plaketo Občine Pivka za leto 2023 prejme Kvartet Sonček.
Kvartet Sonček prejme plaketo Občine Pivka ob 30 - letnici delovanja ter za njihov prispevek h kulturni bogatitvi občine. Sedanji člani kvarteta, Matej Penko (prvi tenor in umetniški vodja), Miran Žitko (drugi tenor), Primož Dekleva (bariton) ter Peter Tomšič (bas), pojejo skupaj že od samih začetkov. V Sončkih, ki so skozi različna obdobja šteli od štiri do šest članov, so prepevali še Matej Vičič, Rado Jurič in Milan Gril, še posebej pa se s hvaležnostjo spominjajo odličnega basista in dolgoletnega sopevca, žal že pokojnega Evgena Vodopivca.
Pevce druži predvsem želja po prepevanju in se radi odzovejo vsakemu povabilu. V pivški dolini so domačemu ter širšemu občinstvu znani po organizaciji Sončkovega pomladnega pozdrava.
Prepevali so na številnih odrih po Sloveniji in v zamejstvu. V sodelovanju z veleposlaništvom Republike Slovenije so pri Svetem sedežu izpeljali turnejo z nastopi v Rimu in Vatikanu, kjer so zapeli tudi papežu Frančišku, prepevali so na festivalu Festival de Chant choral v francoskem mestu Aumetz, kjer so izpeljali tri odlične festivalske koncerte. Dvakrat so gostovali tudi pri Slovencih v Argentini in Urugvaju.
V svojem dolgoletnem delu so sodelovali s številnimi priznanimi slovenskimi umetniki kot so Rudi Bardorfer, Andraž Hauptman, Tone Potočnik, Pavle Ravnohrib, Tomaž Plahutnik in drugimi.
Pevci so v tridesetih letih delovanja posneli tri zgoščenke in štiri kasete. S skladbami četrte zgoščenke (Ljubezen nešteta, nikoli izpeta), so sodelovali na zaključni prireditvi Sozvočenja 2016, na kateri so za svoj nastop osvojili nagrado. Pred kratkim so novo zgoščenko na koncertu ob 30. obletnici delovanja.
Plaketo Občine Pivka za leto 2023 prejme Kulturno društvo Šmihel.
Kulturno društvo Šmihel prejme plaketo Občine Pivka za prispevek k obogatitvi kulturnega življenja v občini in širše, za vzgajanje novih rodov v kulturi in ob 35 - letnici delovanja društva. Začetki kulture na šmihelskem segajo v leto 1987, ko so za potrebe novo ustanovljene dramske skupine 16. 3. 1987 ustanovili Kulturno društvo Šmihel. Trenutno pod okriljem društva deluje šest sekcij:
Mešani cerkveni pevski zbor je zbor z najdaljšo neprekinjeno tradicijo. Zbor vodita Marjana Lenarčič Kobal in Ksenija Belcer Žnidaršič.
Otroški pevski zbor Sonce je vodila Marjana Lenarčič Kobal, zborček pa je deloval predvsem na področju cerkvene glasbe. Leta 2013 je zbor prevzela Tjaša Smrdel in mladi pevci so pričeli nastopati tudi drugje. Trenutno ga vodi Ksenija Belcer Žnidaršič.
Moško pevsko skupino Zgun sestavljajo pevci iz Šmihela in njegove okolice. Z delovanjem so začeli leta 2009, vodi jo Ksenija Belcer Žnidaršič.
Žensko vokalno skupino Šmihel, ustanovljeno 2010, sestavlja 16 pevk iz pivške občine, pod vodstvom Tjaše Smrdel.
Od leta 2013 deluje Vokalna skupina Iskrice, s 13 članicami, pod vodstvom Tinkare Volk. Nastopajo s fantovsko zasedbo Iskrivi bend.
Najmlajša pevska skupina v Kulturnem društvu Šmihel, Vokalna skupina Izvir, je nastala leta 2020 v času kovidne krize, torej v letu 2020. Šteje deset pevcev z različnimi pevskimi izkušnjami, ki jih vodi Cvetko Lenarčič.
Kulturno društvo Šmihel se pohvali s 70 članicami in člani, od tega jih je 35 mlajših od 30 let, tako da se za podmladek ni bati. Dolgoletno predsednico društva Dragico Kaluža je letos zamenjala Meri Kaluža.
V društvu se veselijo odprtja nove večnamenske dvorane v Šmihelu in verjamejo, da bodo z novo pridobitvijo še bolj dejavni na kulturnem področju.
Plaketo Občine Pivka za leto 2023 prejme Prostovoljno gasilsko društvo Pivka.
Prostovoljno gasilsko društvo Pivka je ključen del lokalne skupnosti. Njihovo delo je izjemno pomembno za zagotavljanje varnosti prebivalcev in premoženja v okolici, zato ob 130 letnici delovanja društva prejmejo plaketo Občine Pivka.
Prostovoljno gasilsko društvo Pivka je ena izmed najstarejših gasilskih organizacij na območju Slovenije. Ustanovljeno je bilo leta 1893, ko so takratni gospodarji Šempetra na Krasu, današnji Pivki, spoznali, da brez organizirane obrambe proti ognju, naravnim in drugim nesrečam ne gre več. Ob ustanovitvi je enota štela 24 članov iz Pivke in sosednjih vasi, z zbranimi sredstvi so leta 1910 zgradili gasilski dom. Vse do prve svetovne vojne se je društvo razvijalo in živelo. Z italijansko okupacijo pa je prostovoljno delo gasilcev zamrlo. Pred začetkom druge svetovne vojne so Italijani organizirali enoto poklicnih gasilcev. Po koncu vojne so domačini društveno dejavnost ponovno organizirali. Leta 1955 je zaživelo delo z mladino, leta 1980 so dobili novo orodno vozilo TAM 125, ki je bilo v uporabi vse do leta 2019. Potrebo in željo sodelovati v gasilskem društvu so znova začutile tudi ženske, zato so se leta 1994 včlanile v društvo in ustanovile svojo desetino, ki še danes aktivno deluje. V 130 letih delovanja je društvo doseglo številne uspehe in priznanja. Danes je Prostovoljno gasilsko društvo Pivka gasilska enota 3. kategorije in osrednja gasilska enota v Občini Pivka. Območje posredovanja se razprostira na 223 km2 in gasilci skrbijo za varnost okoli 6000 prebivalcev oziroma cca 26 prebivalcev na km2. Društvo danes šteje preko 110 članic in članov. V operativni enoti je 33 članov in članic, ter pet pripravnikov in ena pripravnica. V svojih garažah imajo šest vozil: za prevoz moštva, za gašenje požarov v naravi, dve vozili GVC in eno avtocisterno, še letos pa bodo vozni park nadgradili z večjim vozilom za gašenje požarov v naravi.