Danes obeležujemo svetovni dan radia
Generalna skupščina Združenih narodov je leta 1946 današnji dan razglasila za svetovni dan radia. Na ta dan je bil namreč ustanovljen radio Združenih narodov. UNESCO je ob tej priložnosti zapisal: Radio nas obvešča in oblikuje s pomočjo razvedrila, informacij in s soudeležbo poslušalcev. Če imaš radio, nisi nikoli sam – v radiu imaš vedno prijatelja.
Pri nas je največji del radijskega programa še vedno namenjen glasbi, večji del zabavni in popularni, le okoli dva odstotka resni glasbi. Razvedrilnemu programu je odmerjenega nekaj več kot deset odstotkov, govornemu programu, ki obsega ves informativni program, kulturo, znanost, izobraževalni in igrani program ter pogovorne oddaje, blizu 20 odstotkov, športu pa nekaj več kot odstotek programskega časa. Veliko poslušalcev danes radio spremlja prek spleta.
V letu 2018 je v Sloveniji kar 65 odstotkov ljudi odgovorilo, da radio posluša vsak dan ali skoraj vsak dan. Ta podatek nas v Evropi uvršča med narode, pri katerih je radio zelo priljubljen. Ne glede na razvoj televizije, telefonov in drugih medijev radio ostaja naš zvesti, nevsiljivi spremljevalec. Priljubljen ostaja tudi pri mlajši populaciji, ki ga spremlja predvsem prek telefonov.
Ob tej priložnosti spomnimo, da imamo v Pivki zelo zanimivo razstavo starih radijskih sprejemnikov na Kolodvorski 1. Gospod Vladimir Skok, član Društva ljubiteljev starih radijskih sprejemnikov Trioda, je postavil na ogled več kot dvesto primerkov radijskih sprejemnikov iz različnih zgodovinskih obdobij in držav.
Lepo vabljeni k ogledu! Avtor razstave bo vašega obiska vesel. Ob vsakem radiu vam bo povedal zanimivo zgodbo. Razstava mu ogromno pomeni, velika večina sprejemnikov brezhibno deluje. Priporoča se za vaše prostovoljne prispevke, ki mu bodo pomagali ohraniti razstavo v Pivki tudi v bodoče.