Ohranjanje biotske raznovrstnosti v kmetijski krajini: vloga pridelovalcev in finančnih mehanizmov
Univerza na Primorskem organizira 2. biološki večer, na katerem bodo Aja Bončina (UP FAMNIT), Lili Mahne (Kmetija Mahne) in Petra Lambergar (Kmetija Lambergar) predstavile primere dobrih praks ohranjanja biotske raznovrstnosti v kmetijski krajini skozi prizmo projekta EDUFarm. Spregovorile bodo tudi o vlogi kmetij in finančnih mehanizmih na tem področju.
Predavanje bo potekalo v sredo 30.11.2022, ob 19.00 v Veliki predavalnici 3 (Glagoljaška 8, Koper), ter hibridno tudi preko ZOOM povezave .
Predavanje bo osredotočeno na uvedbo naravovarstvenih ukrepov na kmetijah na naravovarstvenih območjih. Predstavljeni bodo primeri dobrih kmetijskih praks na naravovarstvenih območjih v tujini ter izkušnje dveh kmetij, ki sodelujeta v projektu EDUFarm. Dve gostujoči kmetiji bosta predstavili svoje izkušnje alternativnega, okolju prijaznega kmetovanja v Sloveniji.
V sklopu predavanja bodo predstavljeni tudi rezultati raziskave, naslovljene na približno 100 pridelovalcev v Sloveniji, ki delno razkriva težave kmetij na naravovarstvenih območjih. Na podlagi povratnih informacij o problematiki in v sodelovanju s pilotnimi kmetijami so razvili orodja za izboljšanje izpolnjevanja naravovarstvenih ukrepov in upravljanja na kmetijah v Sloveniji v prihodnje, in sicer v obliki izobraževalnih delavnic in lažjega dostopa do finančne podpore za naravovarstvene ukrepe. Več uporabnih informacij o obstoječih razpisih, subvencijah in prijaznih upraviteljskih strategijah lahko najdete na spletni strani: https://conferences.famnit.upr.si/event/23/page/135-o-projektu.