Na spletni strani kamra.si tudi stare slike in spomini iz zgodovine na Pivškem
Tokrat vas vabimo k zanimivemu branju in "gledanju", odkrivanju drobcev iz nekdanjega življenja na Pivškem.
Cerkničani, njihovi sosedi Bločani in prebivalci Loške doline lahko svoje stare slike, spomine, ki govorijo o njihovih koreninah in nekdanjem življenju, nakladajo (bolje:hranijo) ali zgolj občudujejo na svojem portalu https://stareslike.cerknica.org/. Ta spletna stran, ki je med najbolj obiskanimi v Sloveniji (https://stareslike.files.wordpress.com/2016/02/delo_19-02-2016_20_stran.pdf), je zaživela po zaslugi Miloša Tonija, ki jo gradi s skupino sodelavcev, ki so vsi prostovoljci.
Prebivalci Pivke sicer nimamo podobne svoje spletne strani, a marsikatero fotografijo, staro sliko, opremljeno s kratkim opisom ali zgodbico si lako ogledamo v Pivškem listu, pa tudi na spletni strani http://www.kamra.si/sl/. Na tej spletni strani slike z našega konca objavlja Silvo Fatur, častni občan naše občine, ki živi v Luciji, a je po srcu vedno to, kar je (bil), Pivčan, Zagorec.
Lahko si ogledate na primer slike in zgodbice z naslovi Zgornjepivčani na Zagrebškem velesejmu 1955, Šivilje in Krojači Krojaške delavnice Pivka na sindikalnem izletu, Zagorske punce iz leta 1938 ali Vestirnga v Zagorju in seveda številne druge, ki jih je na kamra.si "pripel" Silvo Fatur. Kaj o pivški in postojnski zgodovini pa v kamro.si prispeva tudi Bistričan Vojko Čeligoj, poznavalec lokalne zgodovine, ki je med drugimi objavil sliko z zgodbico o taborniškem zletu na Pivki.
Na kratko pe še o portalu kamra.si
Regijski portal Kamra je spletno mesto, ki združuje digitalizirane vsebine s področja domoznanstva v knjižnicah in drugih lokalnih kulturnih ustanovah. Digitalizirane vsebine so tako dostopne z enega mesta, kreirane pa v tistih organizacijah, ki so vsaka za svoje področje najbolj kompetentne. Kamra jim daje v uporabo brezplačno infrastrukturo in usposablja nove partnerje, da lahko tudi vsebine lokalnega pomena predstavijo v digitalni obliki preko svetovnega spleta.
Vsebine Kamre so predstavljene kot zgodbe, s spremnimi besedili ter pripadajočimi digitaliziranimi objekti in metapodatki. Na Kamri spoznavamo zgodbe, ki so za neko področje značilne, zanimive in v interesu lokalne skupnosti kot na primer: predstavitve lokalnih avtorjev oz. znamenitih oseb; dokumenti in fotografije značilnih lokalnih društev; razglednice krajev iz različnih časovnih obdobij; dela lokalnih umetnikov, njihove biografije, katalogi razstav; znamenite zgradbe, zgodbe ljudi, ki so v njih živeli in še marsikaj drugega.
Uporabniki tako lahko dostopajo do vsebin, ki so bile do zdaj skrite v skladiščih knjižnic, arhivov in muzejev, arhivih društev ali predalih šolskih zbornic. Zbirke lahko komentirajo ali si oblikujejo svoje lastne vmesnike z izbranimi vsebinami.
Portal Kamra od leta 2011 upravlja Osrednja knjižnica Celje. Osrednje območne knjižnice in Združenje splošnih knjižnic so z njo podpisale dogovor, v katerem so se zavezale, da bodo sofinancirale vzdrževanje in razvoj Kamre in izvajale uredniške naloge. (Vir: kamra.si)
Na sliki na kamra.si objavljena slika zagorskih deklet iz leta 1938, ki jo je objavil Silvo Fatur.