Uradna predaja kotička za ponovno uporabo OEEO
Zbirni center Postojna in Zbirni center Pivka sta bogatejša za vsak svoj kotiček za ponovno uporabo. Kotička sta namenjena vsem, ki imajo doma kakšen še delujoči aparat in ga več ne potrebujejo ter bi mu želeli podaljšati življenje. Postavljena sta s strani družbe ZEOS, d.o.o. v sklopu projekta Life Spodbujamo e-krožno pod sloganom #Še sem uporaben! skupaj s projektnima partnerjema Zbornico komunalnega gospodarstva pri GZS in podjetjem TSD, d.o.o. ter lokalnim partnerjem PUBLIKUS d.o.o.. Projekt je sofinanciran s strani Ministrstva za okolje in prostor RS ter Evropske komisije.
Oba kotička sta označena z rumeno tablo ter tako nezgrešljiva. Sprejemata aparate, ki so delujoči, nepoškodovani in varni za uporabo. Kar 1-2 % takšnih naprav se v povprečju vsako leto najde med zbranimi e-odpadki in te po nepotrebnem končajo v predelavi materiala. Tako jim skrajšamo njihovo življenjsko dobo, s tem pa prispevamo k večji porabi in onesnaževanju naravnih virov, še posebej pri proizvodnji novih, ki nadomestijo stare. Najbolj trajnostni aparat je vedno tisti, ki ga že imamo, zato je smiselno, da ga poskušamo uporabljati čim dlje. V Evropski uniji in s tem tudi v Sloveniji pa se izvajajo tudi zakonodajne spremembe na področju ravnanja z odpadki, ki vodijo v krožno gospodarstvo, tako da je tudi zaradi tega ponovna uporaba zelo pomembna za našo prihodnost.
»S postavitvijo kotičkov za ponovno uporabo po celi Sloveniji se bližamo k prehodu na krožno ravnanje z električno in elektronsko opremo tudi v vaših občinah. Seveda je še vedno na prvem mestu pravilno ločevanje e-odpadkov (torej aparatov, ki več ne delujejo), poskrbeti pa moramo tudi, da bi bilo teh odpadkov čim manj. Če odslužene in še delujoče aparate predajamo v ponovno uporabo, jim podaljšujemo življenjsko dobo in posledično ustvarjamo manj e-odpadkov.« je povedal direktor družbe ZEOS, d.o.o. Emil Šehić.
Direktor podjetja PUBLIKUS d.o.o. je dodal: »Preprečevanje odpadkov in ponovna uporaba sta prednostni aktivnosti pri ravnanju z odpadki. Z veseljem smo skupaj s partnerji možnost zbiranja še uporabne odpadne električne in elektronske opreme ponudili našim občanom. V bodoče želimo iti še korak naprej in podobno možnost skupaj z lokalnimi partnerji ponuditi tudi pri drugih vrstah še uporabnih predmetov ter tako zbrane ponuditi lokalni javnosti.«
Uradne predaje obeh kotičkov se je udeležil tudi župan Igor Marentič.
Župan Občine Postojna je povedal, da v vsakem primeru podpira takšne in podobne zadeve. »Vsi se zavedamo, da je odpadkov preveč in da smo v dobi velike potrošnje, ko ogromno stvari roma na smetišče, mogoče še delujočih ali potrebni zgolj manjših popravil. Upamo, da bodo ljudje pravilno prepoznali namen kotička za ponovno uporabo in ga ne bodo razumeli le kot dodatno možnost, da se znebijo reči, ki jih ne potrebujejo.«
Oba kotička bosta vesela različnih še delujočih aparatov za ponovno uporabo. V kotiček lahko oddate: pralne stroje, hladilnike, zamrzovalnike, namizne in prenosne računalnike, zabavno elektroniko, male gospodinjske aparate, igrače, mobilne telefone, zvočnike, TV z ravnim zaslonom z daljincem, LCD monitorje, krožne žage, vrtalnike, glasbene stolpe, sesalnike in ostale primerne aparate na elektriko ali baterije.
Pomembno: Pametni telefoni vsebujejo do 50 elementov, ki izvirajo iz različnih koncev sveta, med drugim tudi kritične surovine. To so surovine, ki so za gospodarstvo zelo pomembne, jih težko dobimo in skoraj ne recikliramo. Pri pametnih telefonih, ki jih danes v povprečju uporabljamo manj kot 2 leti in jih na leto prodamo preko 1.5 milijard, bi lahko s podaljšanjem njihove uporabe za še eno leto prihranili 2.1 milijonov ton ogljikovega dioksida na leto.
Kotičkov je po Sloveniji sedaj postavljenih sicer že 40, s postavitvijo pa družba še ni zaključila. Vse njihove lokacije lahko najdete na spletnem zemljevidu na www.zeos.si, ki je pred kratkim postala prava spletna platforma krožnega gospodarstva.
Vabljeni vsi občanke in občani Občine Postojna in Občine Pivka, da oddate v rumeni kotiček svoj še delujoči aparat, ki ga več ne potrebujete in tako poskrbite, da bo dobil novega lastnika. Vsem zbranim aparatom namreč projektni partner TSD d.o.o. skozi postopek priprave za ponovno uporabo preveri funkcionalnost in električno varnost ter jih vrne na trg po primerni ceni ali pa jih podari (aparati so objavljeni tudi na spletni platformi krožnega gospodarstva www.zeos.si). Prodajno mrežo bodo organizatorji v letu 2022 razširili z vključevanjem lokalnih centrov ponovne uporabe.
Predstavitveni VIDEO: Kotiček za ponovno uporabo skozi oči dveh zakoncev
O projektu Life Spodbujamo e-krožno
Projekt Spodbujamo e-krožno je usmerjen v ozaveščanje ter spreminjanje navad potrošnikov in ostalih deležnikov za podaljševanje življenjske dobe aparatov. S projektnimi orodji kot so potujoča popravljalnica, spletna platforma in kotički ponovne uporabe ter organizacijo dogodkov za splošno in strokovno javnost promovira krožne poslovne modele, popravila aparatov, souporabo ter ponovno uporabo aparatov.
Dodatne informacije: Urša Dolinšek / T: 01 235 52 55 / E: urska.dolinsek@zeos.si / W: krozno.zeos.si