VLADA OBČINAM DOLOČILA VIŠJO POVPREČNINO
Ljubljana, 27. septembra - Vlada naj bi včeraj sprejela odločitev o določitvi povprečnin občinam za leti 2022 in 2023. Za prihodnje leto se bo povprečnina dvignila na 645 evrov, za leto 2023 pa na 647 evrov, so na Twitterju zapisali na ministrstvu za javno upravo.
Vladni predlog je sprva predvideval, da se povprečnina za prihodnje leto določi v višini 638 evrov. Ta predlog so podprli v vseh treh združenjih občin - Skupnosti občin Slovenije, Združenju mestnih občin Slovenije in Združenju občin Slovenije -, a so ob tem ostajali pomisleki, ali bo tako določen znesek zadostoval za kritje vseh zakonsko določenih nalog občin.
Načelno podporo vladnemu predlogu o prvotno predlagani višini 638 evrov je izreklo tudi predsedstvo Združenja občin Slovenije (ZOS). Kot so poudarili, sedanja vlada že od samega začetka kaže posluh za področje lokalne samouprave in so občine končno našle sogovornika, ki tako posluša kot sliši predloge občin ter jih tudi v precejšnji meri upošteva. Z namenom nadaljnjega dobrega in uspešnega sodelovanja so tako sklenili, da načeloma podprejo vladni predlog.
Ob tem smo ugotavljali, da je znesek res višji o lanskoletnega za deset evrov, a smo ministru Koritniku kljub temu v ponovni razmislek dali predlog, da se povprečnina določi v višini 645 evrov. Zaradi povečanja stroškov dela iz naslova mase plač bodo namreč po njihovih navedbah občine v prihodnjem letu zagotove imele stroške v tej višini oz. tudi višje.
Prepričani smo, da so bili izračuni povsem realni. Njihov prvotni predlog, ki so ga pripravili na podlagi analize stroškov dela občin in občinskih posrednih proračunskih uporabnikov, pa je bil 661,67 evra za leto 2022 ter 670,97 evra za leto 2023.
Združenje občin Slovenije je sicer na eni od prejšnjih sej delovne skupine za lokalno samoupravo predstavilo tudi predlog, na podlagi katerega bi se povratna sredstva 21. člena zakona o financiranju občin pretvorila v nepovratna.
V Skupnosti občin Slovenije imajo glede tega nekoliko drugačen pogled. Predsedstvo skupnosti meni, da bi bile s tem občine medsebojno v neenakopravnem položaju. Številne se namreč za del sredstev, ki bi jih lahko pridobile kot "povratni del", niso odločile prav zaradi zavedanja, da bo tudi ta del sredstev treba vrniti. Predlagajo pa, da bi država občinam v prihodnjih dveh letih namenila več razvojnih sredstev. Ta sredstva pa bi občine lahko porabile tudi za vračilo dodeljenih povratnih sredstev, prejetih med letoma 2016 in 2020.
Po oceni Združenja občin Slovenije je skupni imenovalec obeh predlogov "nedvomno dobrobit slovenskih občin". Po njihovem mnenju bi bilo prav preučiti oba predloga ter da se pristojni nato odločijo, ali podprejo oba ali vsaj en predlog oz. se skupaj oblikuje.