STARI DUKUMENTI NA 2. ČAJANKI KD LIPA NAVDUŠILI UDELEŽENCE
Kulturno društvo Lipa Pivka nadaljuje s priljubljenimi čajankami, tako smo se sredi julija ponovno srečali na vrtu gostilne pri Marti v še večjem številu kot prvič, saj je bilo prisotnih kar 18 udeležencev, ki so se vključili v pogovor o starih časih, ki niso bili kar tako. Življenje je bilo nekoč težko, a je postreglo tudi s prijetnimi stvarmi. Vsekakor pa gledamo nazaj s spoštovanjem in zanimanjem, saj so nam predniki zapustili dragocene dokumente, ki pričujejo o bogatem izročilu. Vse, kar so delali predniki, je bilo skrbno izdelano, premišljeno. To smo spoznavali iz različnih dokumentov, starih knjig in fotografij, ki so jih udeleženci prinesli s seboj. Mnogi predniki so kljub hudemu pomanjkanju znali marsikaj narediti, tudi pisali so skrbneje in lepše. Tako smo si lahko ogledali nekaj starih zvezkov, pisava je bila lepa, spričevala, potrdila, vse je bilo zapisano ročno.
Jožica Šuštaršič iz Zagorja, sicer izvira iz Hrastnika, je predstavila zanimivo življenjsko zgodbo svojega očeta, ki je delal v rudniku v Franciji, a se je z družino po 2. svetovni vojni vrnil nazaj v domače kraje. Ohranila je njegov potni list, izdan za časa Kraljevine Jugoslavije leta 1937. Zanimivost je ročni pripis, da potni list ne velja za Španijo, ker je bil takrat tam Francov režim in je divjala državljanska vojna. Branko Fatur nam je pokazal svoje zvezke iz 1. razreda osnovne šole, videli smo, kako lepo je pisal in da se je ocenjevalo poleg vsebine tudi pisavo in obliko. Prav tako je bil zanimiv njegov zvezek fizike iz leta 1946 ter stara razglednica, ki prikazuje skupino telovadcev Sokola v Št. Petru na Krasu (Pivki). Vojko Mihelj je predstavil staro fotografijo nabora (vizite) fantov, ki so se leta 1953 fotografirali na železniški postaji v Št. Petru in zanimiv članek o Tamburaškem orkestru Pivka iz Knežaka, ki je imel dobrodelni koncert v takratni Gržinovi hiši (danes mesnica B&B).
Maks Lenarčič je iz ohranjenih starih dokumentov »izbrskal« spričevala svojega starega očeta iz časa Avstro-Ogrske in matere iz časa italijanske okupacije. Zanimivo je, da so v Avstro-Ogrski monarhiji pisali uradne dokumente v slovenščini, pod fašistično oblastjo pa le v italijanskem jeziku. Danica Tomšič je prinesla pokazat staro črnobelo fotografijo Zagorja na Pivki, cerkve in veroučne dvorane, ki jo je naredil znani postojnski fotograf Filač. Ernest Margon pa je prinesel skoraj cel »kufr« starih dokumentov. Zanimivo je bilo brskati po vezanem letniku Ženskega sveta iz leta 1927 in prebrati nasvete o skrbi za novorojenčka. Posebna zanimivost pa je bila verjetno najstarejša fotografija panorame našega občinskega središča, narejena verjetno kmalu po koncu prve svetovne vojne. Gola Osojnica, kraj le z nekaterimi značilnimi stavbami - župnijska cerkev, kavarna, stavba sedanje Trgovine Ajda (1901), Primcova trgovina dokazujejo lepo starost fotografije.
Za vse udeležence je bilo zelo zanimivo in poučno srečanje, takih dogodkov si še želijo, zato jih bomo v KD Lipa še organizirali. Za vse bralce Pivškega lista pa je to lahko tudi spodbuda, da pobrskate po podstrešjih, morda najdete star »kufr«, ki vam bo odkril zanimivosti iz preteklosti, hkrati pa obogatil krajevno zgodovino. Tega bomo najbolj veseli.
Lahko nam tudi kaj pošljete na mail kdlipa.pivka@gmail.com za objavo na FB strani »Pivka skozi čas«.
Tekst in foto: Irena Margo