Minister Andrej Vizjak in župan Robert Smrdelj podpisala pogodbo o financiranju projekta PIVKA.KRAS.PRESIHA
Minister za okolje in prostor mag. Andrej Vizjak in župan Občine Pivka Robert Smrdelj sta 2. julija 2021 podpisala pogodbo o sofinanciranju projekta Izboljšanje stanja ohranjenosti vrst in habitatnih tipov Krajinskega parka Pivška presihajoča jezera (PIVKA.KRAS.PRESIHA).
Projekt sofinancirata Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Republika Slovenija. Pogodbena vrednost projekta je skoraj tri milijone evrov. Prispevek Evropske unije znaša 80 odstotkov zneska, udeležba Republike Slovenije pa 20 odstotkov. Partnerji v projektu so poleg Občine Pivka, ki je vodilni partner, še Zavod RS za varstvo narave, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije – Kmetijsko gozdarski zavod in Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem. Projekt bo predvidoma trajal do konca septrembra 2023.
Uspešna kandidatura Krajinskega parka Pivška Presihajoča jezera je dokaz, da je varstvo narave pomembna razvojna vsebina vsake lokalne skupnosti. Z dobrim sodelovanjem med strokovnimi institucijami na državni ravni in lokalno skupnostjo so zastavljeni cilji na področju ohranjanja narave in upravljanja območij Natura 2000 lažje dosegljivi. Zavarovana območja, ki so jih ustanovile lokalne skupnosti, na ta način še dodatno pridobivajo na pomenu.
Če varujemo eno vrsto, zagotavljamo življenje tudi drugim bitjem, s tem pa biotsko pestrost celotnega območja
Projekt je usmerjen v izboljšanje stanja presihajočih jezer in vzhodnih submediteranskih suhih travišč ter šestih kvalifikacijskih vrst Nature 2000. S prilagojeno košnjo in pašo ter drugimi kmetijskimi ukrepi bomo ohranili in izboljšali travnike v jezerskih kotanjah in na kraških tleh pobočij, ki jih obdajajo. S prilagojeno košnjo se usmerjamo v varstvo metuljev strašničinega mravljiščarja in travniškega postavneža, ptic hribski škrjanec in pisana penica, z obnovo obstoječih ali zgraditvijo novih kalov dvoživke veliki pupek in z ureditvijo kotišč pa v varstvo netopirja malega podkovnjaka.
S projektnimi aktivnostmi želimo spodbujati kmetijske prakse, ki so pomembne za ohranjanje ekstenzivne kulturne krajine, ter vzpostaviti primerno upravljanje na najpomembnejših območjih z vidika ohranjanja narave. Z načinom kmetovanja, ki varuje na primer travniškega postavneža ali pupka, ne varujemo le teh dveh vrst, pač pa pa zagotavljamo primeren življenjski prostor še neštetim drugim bitjem in tako biotsko pestrost tega območja ohranjamo zanamcem.
Travnik ali jezero? (Foto: arhiv KPPPJ) Strašničin mravljiščar (Foto: arhiv KPPPJ)
Občina Pivka bo odkupila nekatera naravovarstveno najpomembnejša kmetijska zemljišča, na katerih bo vzpostavila primerno upravljanje, na primer prilagojeno košnjo in odstranjevanje invazivnih vrst. S kmetovalci, ki bodo pripravljeni vključiti se v projekt, pa bo za vzpostavitev primernega upravljanja (prilagojena košnja ali paša) na njihovih zemljiščih sklenila pogodbeno razmerje.
Območje presihanja, Palško jezero (Foto: arhiv KPPPJ)
Suhi kraški travnik, pašnik nad Petelinjskim jezerom (Foto: arhiv KPPPJ)
Poleg izboljšanje stanja v naravi tudi pridobitve za lokalno skupnost
Z izvajanjem projektnih aktivnosti želimo reševati tudi probleme naše lokalne skupnosti, ki so povezani z ohranjanjem narave. V okviru projekta bomo sanirali eno najbolj onesnaženih jam v Sloveniji, Ravnico pri Jurščah, in s tem zavarovali podtalnico oziroma pitno vodo.
Krajinski park Pivška presihajoča jezera in Ekomuzej postajata vse bolj obiskani točki Notranjsko-primorske regije, zato bomo del denarja namenili infrastrukturi za obiskovalce. Obnovili, uredili, označili bomo poti (v skupni dolžini 60 kilometrov) med jezeri, obnovili Napoleonov most, del naše kulturne dediščine. Za naravi in ljudem bolj prijazno obiskovanje krajinskega parka bomo uredili tri vstopne točke vanj. V Ekomuzeju bomo posodobili obstoječo razstavo, v novozgrajenem delu pa bomo pivško Naturo 2000 dodatno interpretirali.
Če povzamemo, so dolgoročni rezultati projekta, ki jih pričakujemo, sledeči:
- ohranjanje kmetijskih praks, ugodnih za varstvo narave, spodbujanje ekološkega kmetovanjain razvoj dodane vrednosti izdelkov,
- boljše vključevanje lastnikov in upravljavcev kmetijskih zemljišč ter njihovih potreb v kmetijsko politiko,
- boljše razumevanje in sodelovanje strokovnih služb na področju kmetijstva in varstva narave ter iskanje sinergij pri izvajanju primernih kmetijskih praks,
- izkušnje na področju izvajanja prilagojene kmetijske prakse tudi za bolj ciljno usmerjanje kmetijskih subvencij, boljše izkoriščanje evropskih sredstev na področju kmetijstva in varstva narave,
- oblikovanje ciljev in ukrepov za nadaljnje delo Krajinskega parka Pivška presihajoča jezera (načrt upravljanja),
- bolj ozaveščeni lastniki in upravljavci zemljišč ter lokalno prebivalstvo,
- naravi prijazno usmerjanje obiskovalcev ter vzpostavljena osnovna infrastruktura, ki bo turističnim ponudnikom omogočila razvoj.
Projekt Izboljšanje stanja ohranjenosti vrst in habitatnih tipov Krajinskega parka Pivška presihajoča jezera je finančni vir in orodje za nadaljnje korake pri ohranjanju naše kulturne krajine in s tem identitete našega prostora. Kako ga bomo znali izkoristili je odvisno predvsem od nas vseh.
(Foto: Branko Česnik)
(Foto: Andrej Udovič)
Petelinjsko jezero (Foto: Marjan Krebelj) Zagorski in Drskovški jezeri (Foto: Stojan Spetič)
Vir : MOP