KJE JE KETTEJEV "OTČEV GROB"?
Marjan Dolgan, slovenski literarni zgodovinar, avtor knjige Dolnja Košana in okolica (in številnih drugih), je po zgledu tujih pokopališč (npr. na Dunaju, v Münchnu in Pragi), pri katerih posebne plošče seznanjajo, kje so grobovi znamenitih osebnosti, dal pobudo za postavitev informativne plošče ob vhodu na dolnjekošansko pokopališče, kjer leži »otčev grob«, grob očeta pesnika Dragotina Ketteja, Filipa Ketteja.
Objavljamo prispevek, v katerem Marjan Dolgan opisuje uresničitev svoje pobude in ki priča o povezanosti enega najbolj pomembnih slovenskih pesnikov in njegove pesmi z Dolnjo Košano in občino Pivka, pa tudi o povezanosti Marjana Dolgana s krajem, v katerem je preživel leta pred študijem v Ljubljani.
KJE JE KETTEJEV »OTČEV GROB«?
Ta je seveda prizorišče soneta Na otčevem grobu pesnika Dragotina Ketteja (1876–1899), toda kje je realni očetov grob, ki je spodbudil nastanek soneta? Vprašanje se ob njegovem branju pogosto poraja, posebno v zadnjih letih, ko ga obravnavajo pri pouku slovenske književnosti v 9. razredu osnovnih šol. Odgovor je mogoče najti s pomočjo različnih virov: realni grob je na pokopališču v Dolnji Košani. V tem kraju je pesnikov oče Filip Kete (podpisoval se je samo z enim t-jem, sin pa z dvema) služboval kot nadučitelj ljudske šole. Prostore je imela v hiši s sedanjo številko 74. V njej je zaradi jetike prezgodaj izdihnil. Pokopali so ga na bližnjem pokopališču, kjer ga je učiteljsko društvo počastilo z nagrobnikom, ki še vedno stoji.
Sina Dragotina, ki je bil takrat dijak v Ljubljani, je novica o nepričakovani očetovi smrti pretresla. Še huje. Potisnila ga je v revščino, povzročila zaplete pri njegovem šolanju, izpodjedla njegovo zdravje in tragično preobrnila njegovo mlado obetavno življenje navzdol, do žalostnega konca v ljubljanski Cukrarni. Pokopan z Josipom Murnom, Ivanom Cankarjem in Otonom Župančičem, s katerimi se je za časa življenja družil, na največjem ljubljanskem pokopališču Žale.
Dragotin je nekaj let po pogrebu očeta spet obiskal njegovo zadnje počivališče in obisk upesnil v sonetu Na otčevem grobu, ki ga je leta 1896 objavil v literarni reviji Ljubljanski zvon pod psevdonimom Mihael Mihajlov. Šele leta 1900, ko je izšla njegova posmrtna pesniška zbirka Poezije, je postalo znano, kdo je pravi avtor soneta. Od takrat je bil večkrat ponatisnjen, postal je predmet šolskega pouka, kar potrjuje njegovo literarno pomembnost. Toda kdor je (iz)vedel, da Kettejev oče počiva na pokopališču v Dolnji Košani, se je tam znašel v zadregi, saj ni bilo ničesar, kar bi ga pripeljalo do groba. Če je bil blizu kakšen domačin, ki je pokopališče poznal, potem mu je grob pokazal. Toda če ni bilo nikogar, je bilo treba tavati od groba do groba, in iskati pravega.
Avtor teh vrstic, ki je bil rojen v hiši, v kateri je učil Kettejev oče, in v njej živel do začetka univerzitetnega študija v Ljubljani, je to zadrego opazil. Zato je po zgledu tujih pokopališč (npr. na Dunaju, v Münchnu in Pragi), pri katerih posebne plošče seznanjajo, kje so grobovi znamenitih osebnosti, dal pobudo za postavitev informativne plošče ob vhodu na dolnjekošansko pokopališče.
Pobudo je poslal občinskemu svetniku Jožetu Morelu v Dolnjo Košano, ki je takoj uvidel potrebnost takšne plošče, zato je pobudo posredoval svetu Občine Pivka. Ta je sprejel ustrezen sklep in ga poslal upravljalcu pokopališča v Dolnji Košani, podjetju Komus v Postojni, ki je postavilo ob vhod na pokopališče ploščo z napisom: »Na tem pokopališču je na desni strani, v deveti vrsti, v grobu št. 69 pokopan nadučitelj Filip Ket(t)e, oče slovenskega pesnika Dragotina Ketteja«.
Pri tej postavitvi so vsi sodelujoči in odločujoči pokazali veliko usklajenost in zavest, da je treba ohranjati kulturno dediščino, kar je vredno pohvale. Plošča namreč priča o povezanosti enega najbolj pomembnih slovenskih pesnikov in njegove pesmi z Dolnjo Košano in občino Pivka, zato bo utrjevala kulturni spomin tamkajšnjih prebivalcev in obiskovalcev. Odslej bo tudi pot do realnega Kettejevega »otčevega groba« lažja.
Marjan Dolgan
Foto: Jože Pavzin, Dolnja Košana