Povečano število vlomov v hiše in stanovanja
Na območju Policijske uprave Koper se v jeseni, ko se krajšajo dnevi, praviloma poveča število vlomov v stanovanja in stanovanjske hiše, ki so večinoma izvršeni popoldne in zvečer, ko so oškodovanci odsotni. Storilci vlamljajo skozi okna ali vrata stanovanjskih hiš ter iz njih kradejo predvsem denar in nakit, včasih tudi stavbno pohištvo in opremo, predvsem v času gradnje objektov.
V zadnjih letih je bila sicer problematika vlomov v stanovanjske objekte v upadu, a je letos ponovno v porastu. V povprečju je bilo v zadnjih letih na območju celotne Slovenije izvršenih med 2000 in 2500 vlomov v različne stanovanjske objekte, od tega večino vlomov v stanovanjske hiše. Skupna materialna škoda nastala s tem je tako letno v Sloveniji med 5 in 6 milijonov evri.
Na območju PU Koper je bilo v zadnjih letih v povprečju izvršenih med 100 in 150 vlomov (največ v stanovanjske hiše), od tega več kot polovica na območju PP Koper (po pogostosti sledijo območja PP Postojna, Sežana in Piran).
Statistični podatki nam kažejo, da so storilci predvsem mlajši moški, stari med 24 in 34 let, pa vse tja do 54 let, medtem ko so žrtve največkrat starejši, torej stari nad 64 let.
Najboljša kombinacija zavarovanja našega imetja je kombinacija mehanskega-tehničnega varovanja ter pomoč sosedov, prijateljev, znancev. Z ustreznim mehanskim varovanjem bomo močno zmanjšali možnost, da vstopijo nepovabljeni gosti, če pa že bodo, bomo o tem takoj obveščeni z raznimi oblikami tehničnega varovanja (javljalniki gibanja, alarmi, videonadzorom).
V prvi vrsti pa lahko največ naredijo sosedje, prijatelji, sorodniki ali druge osebe, ki jim zaupate. Pomembno je vzpostaviti videz oz. občutek, da je nekdo v hiši ali stanovanju, zato te osebe prosite, da pri vas doma redno:
- praznijo poštni nabiralnik,
- večkrat parkirajo na vašem dvorišču,
- pokosijo travo,
- pustijo svoj avtomobil na vašem parkirnem prostoru,
- spreminjajo lego rolet,
- občasno sušijo perilo ...
Če ste doma, zlasti to velja za starejše osebe in otroke, pa:
- zaklepajte vrata,
- ne odpirajte vrat neznancem,
- varnostno verižico imejte vedno zataknjeno, še zlasti, če ste sami,
- uporabljajte domofone in videodomofone ter kukala na vhodih.
Stanovanjske hiše so najpogosteje tarče vlomilcev v naseljih na podeželju in v okolici večjih mest, stanovanja pa v mestih.
Če kljub vsemu postanete oškodovanec oz. žrtev kaznivega dejanja, o tem takoj obvestite policijo na telefonsko številko 113 ali najbližjo policijsko postajo. Vse pomembne podatke o kaznivih dejanjih, storilcih (vendar ne o nujnih zadevah) pa lahko sporočite tudi na anonimni telefon 080 1200. Poskušajte ohraniti kraj kaznivega dejanja čimbolj nedotaknjen, hkrati pa bodite pozorni na pojav sumljivih vozil in oseb, ki ne sodijo v domače okolje in o sumljivih opaženjih prav tako takoj obveščajte policijo.