»MOČ SLIKE IN BESEDE«
V Društvu Vita Pivka so ponosni na svojega člana Andreja Ciuho, sicer magistra prava ter diplomiranega ekonomista, po duši pa velikega človekoljuba, ekologa in umetnika, ki mu je mar za dogajanje v družbi.
Njegova dela so posebna in zato še posebej privlačna, saj združuje kar tri elemente: sliko, poezijo in pomen. Z nekaterimi deli poboža dušo, z večino pa nastavlja ogledalo družbi.
Slike so večplastne, znotraj ene slike je več vsebin. Slikam so priloženi komentarji, ki pojasnjujejo kompleksnost integracije. Nekatere slike, podkrepljene s poezijo, so močne, živobarvne in bodo zagotovo pritegnile obiskovalce k ogledu in razmišljanju o več aktualnih resnicah, ki jih ponujajo.
Umetnostna zgodovinarka in likovna kritičarka Nuša Podgornik je med drugim zapisala: »Pri delih Andreja Ciuhe gre za univerzalno vsebino globalnih razsežnosti, s poudarkom na slovenskih posebnostih, s katerimi se lahko vsakdo identificira; še posebej z naukom zgodbe, ki nam ga avtor posreduje prek slike in pesmi oziroma samo prek slike. Takšni eksplicitni vsebinski poudarki v likovni umetnosti sodobnega časa niso pogosti. Tematska izhodišča so sicer določena, vendar dajejo na razpolago širši spekter asociativnih navezav, medtem ko je nauk, ki nam ga umetnik posreduje jasen, eksakten in direkten, postavlja nam ogledalo in pričakuje našo opredelitev, odgovor ali vsaj komentar. Problematika, ki jo izpostavlja je vedno aktualna in globalna hkrati ter izhaja iz psihologije in "pokvarljivosti" človeka, njegove nečimrnosti, razvad, pehanja po dobičku, kulture obnašanja, etike... .Od tod tudi prisotnost živali v slikarjevih delih. Te imajo vedno simboličen pomen, saj so njihove lastnosti primerljive s človeškimi in ustrezajo samosvoji slikarjevi prezentaciji vsebine.« Podgornikova še dodaja, da je žal neuravnovešenosti, krivic in neumnosti, na katere opozarja Ciuha, v družbi na pretek in tisti, ki opozarjajo nanje so redki in pogumni posamezniki, ki si želijo pozitivne spremembe in se na dogajanja v družbi ne odzovejo pasivno, kot reagira v takšnih primerih večina, zamahne z roko in reče: "Saj se ne da nič spremeniti." Svoj zapis je zaključila z znanimi in pomenljivimi besedami: »Zato, postanimo sprememba, ki si jo želimo!«
Do zdaj sta bili izdani dve Ciuhovi pesniški zbirki: »Ti si tako lepa« ter »Črni in beli biseri« in objavljeni trije radijski nokturni na SLO1 ter več pesmi v revijah Apokalipsa in Mentor. Njegova dela so bila pod naslovom »Moč slike in besede« že večkrat razstavljena in pohvaljena.
Do 30. junija 2020 si jih lahko ogledate v Knjižnici Otona Župančiča v Ljubljani.
fotke slik so osebni arhiv A. Ciuhe
Za pokušino nekaj slik z opisi iz kataloga:
Ples mask in Covid -19, 2020 (akril; 70 x 50 cm) COVID
Pomen slike:
Od zadnje velike epidemije črne kuge in zdravilca, poosebljenega v beneški maski je samo par stoletij. Danes ob svetovni epidemiji Corona virusa je še vedno zdravnik praznih rok, ni cepiva in ni opreme, ter mask. Za zdravnikom v daljavi kuka zvonik, izgleda kot, da je zdravnik v vlogi duhovnika. Izziv je z globalizacijo postal svetovni in se širi s hitrostjo letal, ladij. Svetovne voditelje skrbi samo takojšnji zagon gospodarstva v času modernih piratov in monopolnega trga. Vsega krivi nočni živali, podgana in netopir, sta izpostavljeni dnevni svetlobi, kot je tudi virus sedaj vsem znan.
Z glavo na zabavo, 2020 (akril; 70 x 50 cm) PROTI ALKOHOLNA KAMPANIJA
Pomen slike:
V gostilni prepeva glasna druščina zgolj naključno v času Pusta, je pa to lahko katerikoli dan v letu. Klovna z rdečim nosom obkrožajo pijani prijatelji, „ kibicerji“, osli in prijazna , prepričljiva, ter nevarna smrt, ki nagovarja žejnega, da naj pije vino, saj je le tako pravi dec in lahko vozi avto tudi z zavezanimi očmi. Slehernik v roki drži avtomobilske ključe Mercedesa in si misli, da je res dober voznik. Če že človek podleže okolju in ne more ostati trezen potem naj pokliče taxi. Ali pa naj bo res pravi dec, ki se postavi po robu škodoželjni okolici in ne pije alkohola. Balon predstavlja polno luno, pustni balon ali dušo
Modra kamela, 2019 (akril; 50 x 70 cm) EKOLOGIJA - PESTICIDI
Pomen slike:
Ekološki izziv z drugega zornega kota. Zaradi pehanja po dobičku, se v modernem intenzivnem kmetijstvu uporablja strupena sredstva proti škodljivcem, herbicidi in gensko spremenjene rastline. Tako pokrajino imenujejo tudi v prenesenem pomenu „puščava“. Ob onesnaževanju in pomanjkanju voda postaja voda strateška naravna dobrina, ponekod na ravni krvi, ki se jo tudi drago plačuje, čeprav bi morala biti javno dobro. Od tod zlato tkana preproga z rdečo črto, ki predstavlja kri in modro, ki predstavlja vodo
Zelena, 2019 (akril; 70 x 50 cm) EKOLOGIJA - TELEKOMUNIKACIJE
Pomen slike :
Ekologija in potreba po obveščanju. V svetu se zgodi nek nepomemben dogodek, recimo nekje v Braziliji skoči žaba, pa smo zaradi razvoja informacijske družbe in interneta (brezžično in po kablih) obveščeni dnevno o tem. Zdi se brez smisla, vendar se tako hitreje ozavestimo ob kritičnih dogodkih. Zavemo se, da potrebujemo pljuča zemlje, da preko mere padajo drevesa, da nekdo v svetu ne podpira več brez ogljične družbe, pomena čiste pitne vode, zavedamo se, da gre za zdravje vseh nas in za uničenje našega življenjskega okolja. (plavajoče celine plastike). Potrebna je torej družbena reakcija.