SLAVNOSTNO ODPRTJE CENTRA ZA DUŠEVNO ZDRAVJE OTROK IN MLADOSTNIKOV V ZDRAVSTVENEM DOMU POSTOJNA
V petek 27.11.2019 je Zdravstveni dom Postojna uradno odprt Center za duševno zdravje otrok in mladostnikov. Zdravstveni dom Postojna je v letu 2019 pridobil nov obsežen program za obravnavo na področju duševnega zdravja otrok in mladostnikov. Center je regijskega pomena bo nudil storitve regiji z 80.000 prebivalci in bo vključeval paciente iz občin: Cerknica, Pivka, Il. Bistrica, Bloke in Loška dolina in Sežana. Z otvoritvijo centra bo izboljšana dostopnost do služb in storitev za osebe s težavami v duševnem zdravju na primarni ravni in v skupnosti, omogočena zgodnja in ustrezna obravnava oseb s težavami v duševnem zdravju z uvedbo triaže, skladno s potrebami ter omogočena celostna interdisciplinarna in medinstitucionalna oskrbe oseb s težavami v duševnem zdravju.
Kot je v svojem nagovoru povedala direktorica Zdravstvenega doma Postojna Prim. Irena VATOVEC so v Zdravstvenem domu Postojna so prepoznali nujnost okrepitve pomoči otrokom in mladostnikom s težavami v duševnem zdravju in izkoristili možnosti, ki nam jih je omogočil sprejem Resolucije o nacionalnem programu duševnega zdravja. Center za duševno zdravje otrok in mladostnikov je namenjen celostni obravnavi uporabnikov in njihovih družin.
Vodja centra za duševno zdravje pedopsihiatrinja Nina Mlakar je predstavila tim novega centra, ki ga sestavljajo še klinična psihologinja, psihologinja, specialna pedagoginja, logopedinja, delovna terapevtka, socialna delavka, diplomirani zdravstvenik in srednja medicinska sestra.
Osrednji gost na odprtju centra je bil gospod Peter Svetina, Varuh človekovih pravic Republike Slovenije ter s tem izrazil podporo tovrstnim programom.
Varuh je v svojem nagovoru izrazil zadovoljstvo, da sta občini in zdravstveni dom pripoznali, da moramo biti na področju duševnega zdravja kar se le da aktivni, še posebej, ker vemo, da je duševno zdravje v otroški oz. mladostniški dobi dobra, a lahko tudi slaba naložba za odraslo prihodnost. Število otrok in mladostnikov, ki se v Slovenji soočajo z duševnimi težavami žal iz leta v leto narašča.
»Pri Varuhu človekovih pravic žal še vedno prepogosto ugotavljamo, da so ljudje z duševnimi motnjami prevečkrat diskriminirani, stigmatizirani ali zatirani. Prepoznavanje in sprejemanje duševnih bolezni, pravilno ravnanje, zadostna strokovna pomoč – pa ne le obolelim, ampak tudi njihovim svojcem - ustrezne razmere za bivanje, predvsem pa preventiva, torej osveščanje in informiranje, so zato naš izziv za danes in za jutri. » je povedal varuh.
Kulturni program so popestrili učenci Glasbene šole Postojna .