"Nuditi prvo pomoč sploh ni težko"
Da prve pomoči sploh ni težko nuditi, so na naravoslovni dan Prva pomoč spoznali petošolci Osnovne šole Pivka. Učenci so najprej spoznali zgodovino Rdečega križa, ustanovljenega že pred 150 leti, spoznali so, kaj je prva pomoč, kakšno opremo imajo bolničarji in kakšna je preventiva pred poškodbami, nato pa so so se razdelili v skupine in se naučili tudi praktičnih veščin.
Učenci so izvedeli, kako pristopiti k poškodovancu, kako ga pregledati in kako ravnati, če poškodovanec ni pri zavesti, sami pa so vadili, kako poškodovanca postaviti v položaj za nezavestnega. Druga delavnica je bila namenjena skrbi za zobe in ukrepom v primeru poškodb zob. V tretji delavnici so petošolci vadili zaustavljanje hudih krvavitev in spoznali kompresijsko obvezo. Učenci so na lutkah sami preizkusili oživljanje. Vadili so zunanjo masažo srca, umetno dihanje in uporabo defibrilatorja. Spoznali so tudi, kako se oživlja otroke in dojenčke, ugotovili pa so, da je uporaba defibrilatorja enostavna in varna ter da ga lahko uporablja prav vsak.
"Pet šolskih ur je v hipu minilo, saj so učenci slišali same zanimive in uporabne informacije, poleg tega pa so tudi sami izvajali prvo pomoč. Znanje prve pomoči je veščina, ki lahko nekomu reši življenje. Z učenci smo si bili edini, da nuditi prvo pomoč sploh ni težko, le odločiti se je treba in se teh veščin naučiti že v osnovi šoli. In nato pomagati. Občutek, da si nekomu pomagal, pa je potem neprecenljiv. Nikoli ne vemo - mogoče bomo pomoč nekoč potrebovali tudi sami," meni učiteljica bolničarka pri Rdečem križu (RK) Petra Bergoč.
Učence so za prvo pomoč poleg Petre Bergoč usposabljale še medicinski sestri Nevenka Ražman in Ana Žužek Barle ter učiteljica in bolničarka RK Eva Šuštaršič. Naravoslovni dan je pivška šola izvedla v sodelovanju z območnim združenje RK in Nacionalnim inštitutom za javno zdravje iz Kopra.