Nagrajenci Občine Pivka za leto 2019
Na današnji osrednji prireditvi ob letošnjem prazniku Občine Pivka bo župan Robert Smrdelj podelili priznanja občine Pivka za leto 2019, naziv častni občan, dvoje plaket in priznanje. Objavljamo utemeljitve.
Prejemnik naziva ČASTNI OBČAN bo ERNEST MARGON
Ernest Margon je v minulih desetletjih veliko prispeval h kulturnemu, družbenemu, političnemu in športnemu življenju na Pivškem in je še danes izjemno aktiven član naše lokalne skupnosti.
Ernest Margon je bil med prvimi podporniki ideje o samostojni občini Pivka leta 1994. Takrat je organiziral okroglo mizo z naslovom »Pivka bo občina«. V letu 1995 je postal prvi direktor občinske uprave Občine Pivka, v novembru 2002 je bil izvoljen v občinski svet Občine Pivka in v njem tvorno sodeloval v štirih mandatih, do leta 2018. Kot član občinskega sveta je vedno izpostavljal aktualno problematiko, opozarjal na probleme in tudi predlagal rešitve. Velja izpostaviti njegovo kooperativno držo in pripravljenost na sodelovanje tako na političnem kot na družbenem področju.
Je predsednik Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu občine Pivka in v njem deluje vse od ustanovitve. Kot gonilna sila sveta za preventivo si prizadeva za večjo varnost v prometu, skupaj z občinsko upravo in drugimi člani pripravlja preventivne akcije, med temi pa gre izpostaviti dejavnosti ob začetku šolskega leta in za varne šolske poti ter ohranjanje spomina na žrtve prometnih nesreč.
Ernest Margon je bil eden izmed pobudnikov organizacije prevozov za starejše na območju naše občine. Ob vzpostavitvi programa Sopotnik v marcu 2018 je postal eden prvih prostovoljcev, v programu sodeluje še sedaj in starejše občane prevaža po različnih opravkih, od zdravnika do nakupov...
Od leta 2010 vodi trško skupnost Pivka. Je pobudnik tradicionalnega srečanja sosedov Šempetrcev. Je tudi aktiven pri organizaciji udeležbe Pivčanov na srečanjih Šempetrov, ki potekajo v Sloveniji in zamejstvu.
Ernest Margon je ustanovitelj in prvi predsednik Društva za krajevno zgodovino Lipa Pivka, ki je v letu 2017 že prejelo plaketo za dosežke na kulturnem področju. Delovanje društva je široko zastavljeno in je pustilo pečat na najrazličnejših področjih, od založništva in izdaje številnih knjig, povezanih pivško kulturno dediščino, do literarnih dogodkov in številnih kulturnih projektov.
Bil je eden od ustanoviteljev Galerije Pivka in predsednik programskega sveta ves čas njenega delovanja.
Skupaj z gospodoma Jankom Kruhom in Andrejem Želetom je bil soustanovitelj Turističnega društva Pivka in eden od avtorjev prvega prospekta »Pivka vabi«. Je tudi lokalni turistični vodnik, ki po poteh pivških križev redno vodi različne skupine gostov.
Ob vzpostavitvi nove Občine Pivka je vodil iniciativni odbor za ustanovitev Športne zveze Pivka, deloval je v upravnem odboru, bil dolgoletni tajnik, v preteklem mandatu pa tudi predsednik. Povezoval je različne športne panoge in skrbel za popularizacijo športa in aktivnega načina življenja. Tudi sam se je športno udejstvoval in bil med drugim predsednik atletskega in kegljaškega kluba Pivka.
Sodeloval je v številnih projektih na področju zdravja, športa in sociale. Kot predstavnik Občine Pivka je bil aktiven v Medobčinski lokalni akcijski skupini za preprečevanje zasvojenosti, koordinaciji Centra za krepitev zdravja, član svetov zavodov, katerih ustanoviteljica je Občina Pivka. Nekaj let je predsedoval Čebelarskemu društvu Pivka in si prizadeval za ohranitev krožka v Osnovni šoli Pivka.
Ernest Margon je bil je pobudnik prvih stikov z občani bavarske občine Durach, ki so prek izmenjave obiskov občanov, stikov občinskih svetov in župana pripeljali do pobratenja občin. Tako se Bavarci iz Duracha in Pivčani družimo že 19 let ter krepimo vezi in izmenjujemo izkušnje na najrazličnejših področjih družbenega življenja.
Prejemnik PLAKETE OBČINE PIVKA bo DARKO MUHIČ
Darko Muhič je svojo gasilsko pot začel v industrijskem gasilskem društvu, aktivnem v tovarni Javor Pivka, kjer je bil zaposlen. Svojo poklicno pot je nadaljeval na srednji šoli Postojna, vendar ga je čut za pomoč ljudem v stiski odpeljal med poklicne gasilce. Leta 1992 se je zaposlil kot vodja poklicnega jedra pri Gasilski zvezi Postojna. Ob ustanovitvi občine Pivka so gasilci še vedno ostali povezani v skupni gasilski zvezi. Darkovo prepričanje je bilo in še vedno je, da smo skupaj močnejši in učinkovitejši pri obvladovanju požarov in naravnih nesreč.
Med leti 1993 in 2008 je bil poveljnik Gasilske zveze Postojna. Ob nastopu te funkcije so gasilska društva v naši občini imela zelo skromno in zastarelo gasilsko opremo in tehniko. Darko nam je s svojim znanjem in zagnanostjo pomagal, da smo oboje postopoma modernizirali. Bil je tudi pobudnik, organizator in izvajalec gasilskih usposabljanj, na katerih so člani gasilskih društev pridobili znanje o novejših taktikah gašenja in reševanja.
Od leta 1998 aktivno deluje tudi v Gasilski zvezi Slovenije (GZS). Svoje znanje o požarih na kraških terenih je tako lahko posredoval v sam vrh GZS. Njegova vztrajnost je spremenila pogled vodstva GZS na taktiko gašenja požarov v naravi.
Aktivno je sodeloval pri oživitvi delovanja PGD Košana, ostalim društvom v občini Pivka pa je pomagal in svetoval pri nabavi opreme. Veliko truda je vložil tudi v prepričevanje in vzpodbujanje gasilcev k udeležbi na tečajih in usposabljanjih, saj je znanje pogoj za uspešno gašenje požarov in obvladovanje naravnih nesreč.
Košansko društvo, ki je delovalo v bivšem podjetju Pivka Perutninarstvo, je ob njegovi reorganizaciji ostalo brez osnovnih sredstev in prostorov za delovanje. Darko nam je pomagal, da smo lahko v najkrajšem času pridobili streho nad glavo in nujno potrebno gasilsko in zaščitno opremo.
Aktivno je sodeloval pri večjih požarih in nesrečah na našem področju kot so bili na primer požar v klavnici Kal in v industrijskih coni Neverke ter žled.
Darko Muhič je strokovnjak za požare v naravi. Je avtor mnogih člankov, objavljenih v reviji Gasilec, ter knjige Požari v naravnem okolju, ki je v gasilskih vrstah zelo cenjena.
Kljub zagnanemu in aktivnemu delu z društvi naše gasilske zveze je našel voljo in čas za usposabljanje in si pridobil čin visoki gasilski častnik II. stopnje. V okviru GZS je še vedno je aktiven kot predsednik komisije za požare v naravi in kot namestnik poveljnika GZS.
Je tudi prejemnik več priznanj Civilne zaščite – bronasti znak CZ 1994, 2007, 2011 in 2013, srebrni znak CZ 1999, 2015, zlati znak CZ 2018…
Prejel je tudi več gasilskih priznanj in značk, med katerimi izstopajo gasilsko odlikovanje I. stopnje in gasilska plamenica I. stopnje.
PLAKETO OBČINE PIVKA bo prejelo tudi ŠPORTNO DRUŠTVO PIKE
Športno društvo Pike v letošnjem letu praznuje 15. obletnico delovanja in 25. obletnico treniranja in nastopanja v disciplinah cheerleading in pom-pon ples. V društvu je danes aktivnih 120 mladih, ki trenirajo v devetih skupinah.
Začetki segajo v leto 1994/95, ko so se vključili v projekt Šolske košarkarske lige (ŠKL), v kateri naj bi sodelovali tudi s plesno in z navijaško skupino. Z navijaško skupino so Pike najprej spremljale domačo košarkarsko ekipo, s plesno skupino pa so nastopale najprej na domačih tekmah, kasneje pa na raznih športnih in kulturnih prireditvah drugje. Prvega tekmovanja s plesno skupino so se udeležile leta 1996 v Vipavi in osvojile šesto mesto v konkurenci 24 skupin, kar je bil za dekleta velik uspeh. Navdušenje nad plesom je iz leta v leto naraščalo in tako so leta 2004 začeli z delom z mlajšimi skupinami. Nastale so Pikice, mlajša plesna in mlajša navijaška skupina, leta 2007 pa so začeli delati še s predšolskimi, Mini Pikicami.
Za Pike je bilo prelomno leto 2004. Takrat so s plesno ekipo prišle v finale ŠKL in tam osvojile 2. mesto. Čez nekaj dni je vodja Pik, Mojca Korent, prejela klic iz Zveze navijaških in pom pon skupin Slovenije. Pike so bile povabljene na evropsko prvenstvo, ki je bilo v Stockholmu na Švedskem. Od takrat se Pike redno uvrščajo na evropska prvenstva. Leta 2007 so z mladinsko ekipo osvojile prvo evropsko bronasto medaljo, leta 2009 pa so osvojile prvo mesto v mestu Nykoping na Švedskem.
Pike so kot posameznice tekmovale v slovenski reprezentanci in dvakrat postale svetovne prvakinje. Leta 2006 so prvič tekmovale na mednarodnem tekmovanju v Bottropu, v Nemčiji, in osvojile 1. mesto, istega leta so osvojile tudi naslov državnih prvakinj.
Leto 2013 je bilo uspešno predvsem v tekmovanju ŠKL. Mlajša plesna skupina je dosegla prvo zmago, mladinska skupina pa tretje mesto. Članice, ki so tekmovale v POM-PON kategoriji v Zvezi navijaških in pom pon skupin Slovenije (ZNPS) so zmagale. V letu 2014 so Pike nanizale kup lepih uvrstitev, najbolj odmevno je bilo 2. mesto mladinske skupine, ki ga je osvojila v Nemčiji.
Leto 2015 je bilo najbolj uspešno za skupino Facemame (vaditi so začele leta 2012). Maja so postale državne prvakinje, junija pa v Zadru evropske prvakinje v senior pom-pon kategoriji. Skupina Facemame je uspeh ponovila tudi v letu 2016 z osvojitvijo naslovov državnih in evropskih prvakinj. Leta 2017 so Facemame osvojile bronasto evropsko medaljo. Otroška skupina Pikice so se veselile 1. mesta v osnovni kategoriji na državnem prvenstvu.
Članska skupina Pike se je s 1. mestom v Bottropu leta 2016 uvrstila na svetovno prvenstvo, ki je v maju 2017 potekalo v ZDA, na Floridi. Tekmovati na svetovnem odru je bila za Pike prav posebna izkušnja. V kategoriji OPEN COED JAZZ so dosegle odlično šesto mesto.
Leto 2018 je bilo za vse tekmovalne skupine vrhunsko. Osnovna otroška skupina Pikice so postale državne prvakinje v osnovni cheer pom kategoriji. Z enim drugim mestom in štirimi zmagami so osvojile še naslov državnih prvakinj. Prav posebej žlahtna je zmaga na mednarodnem tekmovanju v Nemčiji v otroški cheer pom kategoriji in bron v otroški cheer jazz kategoriji.
Članska skupina Pik je po zmagi v članski cheer jazz kategoriji osvojila naslov državnih vice prvakinj, na mednarodnem tekmovanju v Nemčiji pa so prepričljivo zmagale.
Skupina Facemame je osvojila prvo mesto na tekmovanju Mama's show, ki je potekalo v Opatiji na Hrvaškem, prvo mesto v Malinski na otoku Krku, naslov državnih prvakinj in bron na evropskem prvenstvu na Nizozemskem.
Tudi v letošnji sezoni posegajo po lepih rezultatih: 2. mesto za mladinsko skupino Pike v Kopru, 2. mesto za otroško skupino Pikice v Ljubljani in 2. mesto za članski par Artur Steffe in Špela Bubnič v Dolu pri Hrastniku. Vsi omenjeni imajo letos v svojih kategorijah izjemno konkurenco, po 18 skupin.
Na Frogs Cheer Cup pa so dosegli - 1. mesto članska plesna skupina Pike ter - 1. mesto Artur Steffe in Špela Bubnič.
Na letošnjem državnem prvenstvu Slovenije so dvakrat osvojili naslov državnih prvakov (članska plesna skupina Pike ter Artur Steffe in Špela Bubnič ) ter eno 3. mesto osnovna otroška skupina Pikice.
Pike se od starega leta vsako leto poslovijo s prireditvijo Pike, ples, predstava – to je zabava prava! Kaj je najpomembnejše pri uspešni zgodbi, ki jo plešejo Pike – ples je dekleta in fante združil v veliko družino.
Športno društvo Pike je pod vodstvom pobudnice, predsednice, trenerke, mentorice in zaupnice Mojce Korent ne samo izjemno uspešno z vsemi nanizanimi uspehi. Kamorkoli gredo, ponosno zastopajo občino Pivka. Vedno tudi rade nastopijo na kulturnih in drugih dogodkih v občini.
PRIZNANJE OBČINE PIVKA bo prejelo KULTURNO DRUŠTVO JURŠČE
Začetki kulturnega društva Juršče segajo v začetek leta 2005, ko se je v vasi zvrstilo nekaj kulturnih dogodkov in se je rodila ideja, da se v vasi organizira društvo. Zamisel o društvu je vaščane združila in navdušila in tako je bilo 5. aprila 2006 formalno ustanovljeno Kulturno društvo Juršče. Ob ustanovitvi se je vanj vključilo 40 članov, predsednica društva, ki društvo vodi še danes, je postala Majda Žužek. Zelo aktivno je društvo podprla tudi tedanja vaška skupnost na čelu s predsednikom Stojanom Sedmakom. Najprej je bilo potrebno zavihati rokave in pristopiti k ureditvi kulturnega doma. Člani društva in vaščani so prepleskali ter očistili prostore, nakupili novo opremo, del te pa so prejeli v obliki donacij. Društvu sta ob urejanju doma prisluhnila Občina Pivka in župan Robert Smrdelj ter finančno podprla akcije društva. Društvo se je prijavilo tudi na razpise Javnega sklada za kulturne dejavnosti Republike Slovenije in na razpisih tudi uspelo pridobiti del sredstev. Tako je društvo lahko kupilo ozvočenje in nove stole, obnovilo električno napeljavo, uredilo kuhinjo in ogrevanje. V letu 2018 pa se je na novo uredil oder za nastopajoče.
V okviru društva je bila na ustanovljena Pevska skupina Žarek, ki si je prizadevala obuditi ljudsko petje, ki je del kulture in izročila. V zbor se je vključilo devetnajst domačih pevcev, ki so nastopali na prireditvah društva. Ob petju se je oblikovala tudi dramska skupina, ki je pripomogla k obogatitvi kulturnega programa. Člani so s svojima igrama Shod je leti in Povodni mož nastopali tudi v drugih krajih širše okolice. V zadnjih letih pa sta bila najbolj aktivna Otroški pevski zbor ter likovna sekcija z organizacijo poletnih delavnic.
V društvu so izredno ponosni na izdajo knjig »Na jurški zemlji«, ki jo je napisala Irena Uršič in »Na Jurščah sem doma«, avtorja domačina Ignaca Sedmak. Irena Uršič je v knjigi zapisala: »Prišel je čas rojstva, 17. stoletje, ko drobnice pastirjev iz beneške Istre poleti planina Juršič ni več preživljala. Planina se je namreč povzpela po vrednostni lestvici, ker so se ljudje na njej za stalno naselili. Njeni prebivalci so postali Jurščani.«
Ob izidu knjige, ki je bila slovesno predstavljena 30. septembra 2006, je profesor Silvo Fatur napisal: »Najmlajša, četudi že štiristoletna vas je dobila svojo knjigo … Jurščani so upravičeno ponosni, saj so s to knjigo dobili v roke rojstni list svoje vasi.«
Ob svoji 10. obletnici delovanja je društvo izdalo zbornik »Naših 10 let«, skupaj z vaško skupnostjo pa je sodelovalo pri snemanju filma Radiotelevizije Slovenija »Na koncu ceste«. V širši okolici so odmevali še številni drugi dogodki, ki jih je društvo organiziralo: predstavitev knjige Poezije, prireditve ob slovenskem kulturnem prazniku, organizacija dogodka ob 350. obletnici cerkve sv. Jurija, prireditve ob materinskem dnevu, ki jih požrtvovalno pripravljajo mlajše članice društva, božično-novoletni koncerti, poletne delavnice za otroke. V okviru društva deluje tudi planinska sekcija, ki tradicionalno pripravlja pohod na Kršičevec.
Skratka delovanje kulturnega društva je prineslo v vas svežino, povezalo mlade in starejšo generacijo, obudilo tradicijo in zgodovino. Kulturno društvo Juršče je prispevalo k obogatitvi kulturnega utripa naše občine.
Vabljeni na jutrišnjo slovesnost v Krpanov dom, da bomo lahko skupaj čestitali vsem dobitnimo letošnjih občinskih priznanj!