V Trnju novi kamniti križ
Včeraj, na dan shoda Svete Trojice v Trnju, je zagorski župnik Niko Štrancar blagoslovil novi kamniti križ.
Stari križ je po obnovi leta 1931 doživel kar nekaj nesreč, v zadnjih desetih letih dve. Zadnja prometna nesreča je križ prizadela v tej meri, da se je skupnost odločila, da je potrebno na vasi postaviti novega, ruševine starega pa shraniti in v prihodnje poiskati sredstva za restavriranje.
Ker je k nesrečam v veliki meri botrovala sama lokacija križa »na vasi«, se je lokacijo križa v soglasju z vaščani, lokalno skupnostjo in strokovno inštitucijo premaknilo nekoliko izven glavnega cestišča, ob njem pa se je postavilo kamnite odrsnike, ki bodo križ še dodatno varovali.
Nov kamniti križ je kopija starega, z upodobljenim Križanim na eni strani in Sveto družino na drugi. Mojstrsko delo je opravil lokalni kamnosek Tomaž Avsec s Kala.
Blagoslova križa so se v velikem številu udeležili Trnjani in vaščani iz sosednjih vasi. Zbrane je nagovorila predsednica VS Trnje Ivanka Abram, v imenu Občine Pivka pa svetnik Ernest Margon, ki je ob tej priliki predstavil tudi knjižico o Pivških križih, ki jo je pred kratkim izdalo Društvo Lipa.
Trnska mladina je pripravila prigrizek za prijetno druženje ob tako pomembnem dnevu, kot je pridobitev novega kamnitega križa sredi vasi.
Kratka zgodovina Trnskega križa, povzeto po Božidarju Premrlu
Kamniti križ sredi Trnja je eno izmed najvišjih takih znamenj na Primorskem – večji od njega je najbrž samo kamniti križ v Danah pri Sežani, ki meri s podstavkom vred 430 centimetrov. Ima masiven podstavek, podoben prisekani piramidi. Na njem je oznaka smeri proti Sv. Trojici. S podstavka se dviga visok valjast steber, ki ima pravokotno bazo z ločnimi zaključki stranic. Končuje se z nizkim štirioglatim kapitelom, katerega lica so profilirana v liniji karnise.
Kompozicijo znamenja zaključuje nenavaden masiven križ s prostranim osrednjim pravokotnim poljem in kraki, ki imajo elipsaste konce. Taka oblika križa oziroma razpela omogoča oblikovanje večje figuralne kompozicije. Na prednjem licu je v osrednjem delu vodoravno razporejena skupina Svete družine z Materjo božjo na levi, malim Jezusom v sredi in sv. Jožefom, čigar atribut je lilija, na desni; iz osrednje figure te skupine, Jezusa, pa poteka navpično navzgor do zaključka gornjega kraka upodobitev Sv. Trojice s podobo Sv. Duha v podobi goloba, ki razprostira peruti nad Jezusom, in z božjim očesom v trikotniku z žarki. Pod Sveto družino je vrezana letnica: I93I. Na hrbtni strani je podoba Križanega v visokem reliefu, nad njim pa je vklesan napis: I.N.R.I.
Steber je iz sivega školjčnega apnenca, srednje grobo tolčen, zglajeni kapitel je iz obledelega rožnatega izrazito školjčnega apnenca in križ iz svetlo sivega pretežno enotnega apnenca z redkimi školjkami (ni pivška osojnica, verjetno je od nekod s Krasa).
Visoki kamniti križ, ki je razglašen za spomenik, EŠE 4911, je najvišji kamniti križ na Pivki in verjetno drugi največji na Primorskem. Je tudi edini, ki je kot izjemen prostorski poudarek ostal in obstal na svojem prvotnem mestu sredi vaškega trga, v vaškem jedru. Izjemen je po modernejši valjasti obliki trupa stebra, ki pa vendarle ohranja tradicionalno obliko baz pivških križev, še bolj pa po nenavadno oblikovanem in kiparsko okrašenem križu z visokimi reliefi Svete družine, Svete Trojice in Križanega. Te oblike, ki pomenijo popoln odmik od tradicionalnih pivških križev prejšnjih dob, katerih avtorji so bili krajevni kamnoseki, izdajajo avtorja iz drugih krajev, ki je imel kiparske ambicije in se je navdihoval ob vzorih iz poznosrednjeveške italijanske umetnosti (podobno so oblikovane t. i croci dipinte).