SLAVINSKI MISAL SPET DOMA, ČEPRAV ZA KRATEK ČAS
Zadnji petek v februarju je bila velika dvorana Kulturnega doma v Slavini dodobra napolnjena z obiskovalci. Veliko domačinov in obiskovalcev iz vseh krajev zgornje Pivke si je prišlo ogledat dragoceno srednjeveško rokopisno knjigo Slavinski misal, ki je bil po naključju odkrit, in kasneje po dolgih prizadevanjih Narodne in univerzitetne knjižnice iz Ljubljane odkupljen in vrnjen v Slovenijo. Misal je bil napisan leta 1481 za cerkvene potrebe v cerkvici sv. Danijela v Zalogu pri Postojni, ki je takrat še spadala v slavinsko prafaro. Takratni prebivalci so ga naročili prav za to cerkev za bogoslužne namene, napisali in izdelali pa so ga v delavnici v Nürnbergu v Nemčiji. Misal je nastajal v nemirnih časih zgodovine, saj so takrat v našo deželo vdirali Turki in napadali naše vasi in prebivalstvo. Kljub temu so naši predniki izkazovali svojo vernost in si jo prizadevali ohranjati tudi z izdelavo svoje lastne mašne knjige. Misal so postavili na ogled prav v kraju, kamor je nekoč pripadal.
Slavinski misal je doživel prav zanimivo usodo. Predstavil jo je Janko Boštjančič iz Kulturnega društva Slavina, ki je povedal, kako je bil misal prvič opažen v katalogu dražbene hiše Sotheby v Londonu leta 1982. NUK si je prizadeval za odkup, vendar niso bili uspešni. Kasneje je postal last antikvariata v ZDA, leto za tem pa last zasebnega zbiralca rokopisov v Torontu. V letu 2002 je pater Martin Dimnik, takratni predstojnik Papeškega inštituta za srednjeveške študije v Torontu, uspel fotografirati knjigo. Leta 2002 pa je Janko Boštjančič vzpostavil stik z lastnikom in dobil soglasje za uporabo kopij fotografij, da so lahko pripravili strokovno predavanje o misalu. Takrat je bila tudi širša javnost seznanjena z vrednostjo tega dokumenta, ki priča o izjemni kulturni dediščini in pomenu le-te za našo zgodovino in razvoj jezika. Prizadevanja za odkup te dragocene knjige so se nadaljevala in s pomočjo Ministrstva za kulturo so knjigo odkupili lani 12. septembra za 63 000 €. O misalu je spregovoril domači župnik Jože Jakopič v imenu prafare Slavine, soorganizator prireditve, ki je poudaril, da je s tem misalom potrjena prva pisna omemba cerkve sv. Danijela. O misalu je spregovorila ravnateljica NUK-a Martina Rozman Salobir, ki je poudarila, da je misal nekaj lepega in presežnega, saj so zanj takrat poiskali najboljše mojstre, ki so čudovito izdelali poslikave inicial. Vodja rokopisnega oddelka NUK-a Marijan Rupert je rokopis imenoval kot biser slovenskega duhovnega in kulturnega življenja. Restavratorka Jedrt Vodopivec Tomažič je zagotovila, da je misal originalno delo. Ob koncu predstavitve pa je nastopila še ddr. Nataša Golob, vodilna poznavalka srednjeveških rokopisov in slikarstva, ki je še posebej poudarila pomen knjige, ki je bila izdelana prav za liturgijo posebne cerkve. Izpostavila je zanimivost, da misal vsebuje izredno dolg kolofon, iz katerega so lahko ugotovili precej podatkov o izdelavi rokopisa in njegovi opremi z inicialami, ki so bile skrbno narisane v delavnicah v južnonemškem prostoru. Misal ima 78 folijev s po 1100 znaki na eni strani napisanih na pergamentu. Izjemno delo, ki je v današnjem času neponovljivo.
Celotna prireditev je bila bogato kulturno obarvana, saj so h kulturnemu programu prispevali pevci domače vokalne skupine Slavna in domačinka solistka Neža Kernel s samospevom Miroslava Vilharja ob spremljavi brata Jurija na klavirju. Kulturni večer je več kot dostojno počastil mesec kulture, obiskovalci pa smo doživeli trenutek, ki je veličasten za narod in za nas, ki živimo v tem zanimivem času.
Tekst: Irena Margon
Foto: Ernest Margon