O novostih iz zakona o agrarnih skupnostih
Občina Pivka je v sodelovanju z Združenjem predstavnikov agrarnih skupnosti organizirala predstavitev novega Zakona o agrarnih skupnostih, ki je bil uveljavljen v jeseni 2015. Ta naj bi razrešil problematiko upravljanja z lastnino agrarnih skupnosti, ki še vedno velikokrat predstavlja »mrtvo lastnino«. Zaradi velikega števila solastnikov, med katerimi so tudi številni neznani oziroma pokojni, upravljanje in gospodarjenje s takim premoženjem skorajda ni mogoče.
Predstavitve, ki je potekala v Parku vojaške zgodovine v Pivki, so se udeležili številni predstavniki agrarnih skupnosti iz občin Ilirska Bistrica, Postojna in Pivka, ključne novosti zakona, pa sta predstavila predsednik Združenja agrarnih skupnosti Slovenije Damjan Pobega in sekretar združenja Tine Premrl.
Lažje upravljanje
Namen novega zakona je predvsem agrarnim skupnostim omogočiti lažje in smotrnejše upravljanje in gospodarjenje z lastnino, s tem trajno gospodarjenje s kmetijskimi in gozdnimi zemljišči ter skupno uresničevanje interesov prebivalcev.
Bistvena novost glede na prejšnjo zakonodajo je predpisana nižja stopnja potrebnih soglasij glede na idealni delež, ki se zahteva za posle, ki presegajo redno upravljanje ter sprejemanje odločitev o upravljanju s premoženjem preko organov agrarne skupnosti. Predstavljene so bile tudi novosti glede statusnih oblik agrarne skupnosti, članstva in odgovornosti za obveznosti.
Postopke dedovanja bo lahko sprožilo tudi sodišče
Pomembna novost je tudi posebna ureditev dedovanja premoženja člana agrarne skupnosti. Da so nerešena dedovanja in urejanje lastništva neznanih lastnikov še vedno zelo pereča tema, se je pokazalo tudi v razpravi, ki je sledila. Po novem bodo upravne enote po uradni dolžnosti preverjale obstoj pravne oziroma fizične osebe v zemljiški knjigi ter obveščale sodišča, ki bodo v primerih pokojnih lastnikov uvedla postopke dedovanj.
Vendar pa bodo določila novega zakona veljala in se uporabljala le za tiste agrarne skupnosti, ki se bodo registrirale po novem zakonu, pogoj za registracijo pa je vsaj 50 odstotkov deležev živih lastnikov.