Predstavniki Združenja občin Slovenije na sestanku z ministrom Juretom Lebnom
Predstavniki Združenja občine Slovenije so se včeraj sestali z ministrom za okolje in prostor Juretom Lebnom. Kot je po srečanju povedal predsednik združenja, župan Občine Pivka, Robert Smrdelj, je to bilo srečanje, na katerem so se želeli župani članic ZOS z novim ministrom pogovoriti o številnih odprtih zadevah, ki pestijo slovenske občine.
Robert Smrdelj je izpostavil na primer izvajanje zakona o urejanju prostora, ki po novem predvideva sprejem odloka o urejanju podobe naselij in krajine. Drugi problem je povezan z zgraditvijo sistemov za odvajanje in čiščenja odpadnih voda, to je kanalizacijskih sistemov in čistilnih naprav, za naselja z do 2000 prebivalci. Uredba namreč občinam nalaga zgraditev teh sistemov do konca leta 2022 oziroma za občine na manj občutljivih območjih do leta 2025, kar je z vidika razpoložljivega denarja za te namene nerealno pričakovati. Občine denarja za to nalogo nimajo, na voljo pa ni niti evropskih virov.
Župani so opozorili tudi na to, da bi se moral denar, ki se zbira na vodnem skladu, porabljati za preventivno urejevanje vodotokov in hudournikov oziroma za preprečevanje poplav, ne pa da se steka v graditev novih hidroelektrarn.
Člani ZOS so se zavzeli za evropsko rešitev, ki prenaša pristojnost izdaje gradbenih dovoljenj z upravnih enot na občine, s čimer bi racionalizirali postopke in s čimer bi država naredila korak proti decentralizaciji.
Predsednik ZOS Robert Smrdelj pa je opozoril tudi na to, da se daje pri pripravljanju in izvedbi projektov po Programu upravljanja Nature 2000 (PUN), ki so namenjeni ohranjanju in izboljšanju stanja vrst in habitatov, opredeljenih po tem PUN, velik poudarek naravovarstvenim ciljem, a se pri tem popolnoma prezre razvojni vidik Nature 2000 na lokalni ravni, s čimer se konceptu Nature 2000 pravzaprav povzroča velika škoda, oziroma se zmanjšuje korist, ki bi jo investiranje tudi v razvojni vidik Nature 2000, lahko pomenila za boljše doseganje naravovarstvenih ciljev.