PRENOVLJENI PROSTORI NUJNE MEDICINSKE POMOČI POSTOJNA
Včeraj so v Zdravstvenem domu dr. Franca Ambrožiča slavnostno odprli prenovljene prostore nujne medicinske pomoči Postojna (NMP). Kot je na slovesnosti povedala direktorica zdravstvenega doma prim. Irena Vatovec »prenova prostorov nujne medicinske pomoči predstavlja veliko in težko pričakovano pridobitev v obeh občinah, na katero smo zelo ponosni vsi vpleteni.«
Vrednost gradbenih del je 648 tisoč evrov, denar pa sta zagotovili občini Postojna in Pivka. Zdravstveni dom Postojna je poskrbel za medicinsko in ostalo opremo v vrednosti približno 200 tisoč evrov. Prebivalci občin Postojna in Pivka pa tudi drugi so s posodobitvijo prostorov pridobili sodobno opremljene in prerazporejene prostore, ki omogočajo uresničitev ključnega cilja prenove, pridobitev časa.
Za dostop reševalnega vozila smo dobili:
- nadstrešek, pokrit prostor z avtomatskimi dvižnimi vrati, ki je neposredno povezan s sobo za oživljanje, v katerih bo osebje oskrbelo življenjsko najbolj ogrožene paciente
- dodaten večji prostor za opazovanje pacientov s štirimi ležišči in opremo za nadzor vitalnih funkcij, kar omogoča, da se bo lahko pacienta, za katerega bo zdravnik presodil, da ne bo potreboval dodatnega zdravljenja v drugem urgentnem centru ali bolnici, v tem prostoru tudi dokončno oskrbelo
- ustrezne prostore za male operacijske posege, mavčarno, v prihodnosti pa verjetno tudi za namestitev rentgenskega aparata
- prostore za delo in počitek kadra
- manjšo, sodobno opremljeno operacijsko dvorano za posege, ki ne zahtevajo splošne anestezije (npr. pregledi sklepov, dajanje zdravil v sklepe, pregledi prebavnega trakta, načrtujejo tudi pridobitev protibolečinske ambulante za na primer aplikacijo zdravil pod nadzorom ultrazvoka v globino hrbtenice, sklepov, blokado živcev). V te prostore bo namreč zdravstveni dom vnesel nove vsebine, ki jih bo lahko tudi tržil.
Nujna je bila tudi zamenjava reševalnega vozila, kar pa se je zgodilo že v začetku letošnjega leta. Po novem pravilniku mora zdravstveni dom namreč zagotavljati dve reševalni ekipi 24 ur, za kar potrebuje tri vozila. Dve tretjini denarja sta prispevali občini Postojna in Pivka, tretjino pa Zdravstveni dom Postojna. Ta je del obveznosti poravnal iz večje donacije, ki jo je zagotovila Družba za avtoceste Republike Slovenije (DARS).
Potek obnove
Vodstvo zdravstvenega doma se je z županoma občin Pivka in Postojna o prenovi dogovarjalo približno dve leti. Lani sta župana s potrditvijo občinskih svetov pristala na to, da se investicijo poravna iz občinskih sredstev v enakem deležu, v kakršnem sta ustanoviteljici lastnici javnega zavoda Zdravstveni dom Postojna – torej dve tretjini Občina Postojna in eno tretjino Občina Pivka.
Prva vloga za obnovitev prostorov je bila vložena že pred desetimi leti, vendar tedaj še ni bil dorečen cestno-prometni režim, čakalo pa se je tudi nov pravilnik o NMP. Cestno-prometni režim je bil urejen pred nekaj leti, pred dvema letoma pa smo dočakali tudi omenjeni pravilnik o NMP. Ta predvideva, da bo Postojna postala satelitski center urgentnega centra v Ljubljani. To pomeni, da mora zdravstveni dom zagotoviti 24 ur dve ekipi reševalnih vozil, v katerih sta voznik in reševalec spremljevalec in 24-urno dežurstvo zdravnika. Ti kadri so zagotovljeni.
Dela na objektu je izvajal zunanji izvajalec, izbran na razpisu, ki sta ga vodili občini. Prenavljali smo stari objekt, zato je bila potrebna tudi obnova inštalacij. Zaradi pomanjkanja gradbenih delavcev pa so se dela precej zavlekla. Obnova bi morala biti končana do aprila, zaradi objektivnih razlogov in nekaterih slabih izkušenj z izvajalci pa so se dela zavlekla za kar nekaj mesecev.
Sedanja stavba zdravstvenega doma je bila zgrajena leta 1979. Leta 2014 je dočakala celovito energetsko sanacijo. Lega zdravstvenega doma ob avtocesti in lokalne potrebe pa so že vrsto let klicale tudi k prenovi prostorov nujne medicinske pomoči.
Nova pridobitev je korak k doseganju cilja, ta pa je, kot je poudarila direktorica Irena Vatovec, da bi zdravstveni dom ostal ena najbolj cenjenih ustanov na področju primarnega zdravstva, prepoznaven po odličnosti, kakovosti in zglednem odnosu do občanov.
Seveda sta posodobljene prostore NMP kot odličen dosežek ocenila tudi oba župana. Župan Občine Postojna Igor Marentič je soglašal, da pridobitev zagotavlja visoki standard zdravstvenih storitev v občini, ki jo bo v kratkem dopolnila še otvoritev reševalnega centra v neposredni bližini prostorov NMP.
Župan Občine Pivka Robert Smrdelj pa je spomnil na dejstvo, da sta občini ob razdružitvi uspeli ohraniti skupno upravljanje in uresničevanje občinskih nalog na tistih področjih, ki so strokovno smiselne, na primer prav v zdravstvu, pa na primer tudi s skupnima Knjižnico Bena Zupančiča Postojna in Kovodom. Obenem je župan opozoril, da občina Pivka na področju zdravstva zdaj financira tako zdravstveno postajo v Pivki kot naložbe v skupnem zdravstvenem domu. Župan upa, da bo v prihodnosti mogoč dogovor, ki bo zagotovil racionalnejše upravljanje teh zadev.
Občina Pivka bo letos v področje zdravstva vložila približno 300 tisoč evrov. Z 200 tisoč evri je sofinancirala prenovo NMP, 30 tisoč je prispevala za novo reševalno vozilo, približno 70 tisoč evrov pa bo znašal strošek ureditve pediatrične ambulante in delne sanacije v prostorih zdravstvene postaje v Pivki.