NOVO O SLOVENSKI POMLADI
V počastitev Dneva državnosti je Kulturno društvo Lipa Pivka v sodelovanju s Parkom vojaške zgodovine Pivka pripravilo kulturni večer s predstavitvijo knjige V objemu slovenske pomladi. Avtor Anton Tomažič je v knjigi zbral obsežno gradivo, sestavljeno iz časopisnih člankov, zapisnikov, strankarskih dokumentov, plakatov, fotografij in izjav, ki jih je vestno zbiral v letih, ko je nastajala samostojna država Republika Slovenija. Avtor je bil čisto zraven in prav počastila ga je uvodna recitacija Kuntnerjeve pesmi Bil sem zraven. In med poslušalci jih je bilo še nekaj, ki so bili takrat zraven v postojnskem DEMOS-u: Sonja Horvat, Srečko Vadnjal in Ernest Margon.
Večer je s svojimi spomini na zgodovinsko obdobje slovenstva obogatil predsednik prve demokratično izvoljene osamosvojitvene vlade Lojze Peterle. V prelomnem času je bil Tomažič eden od 240 poslancev v republiški skupščini. Veljal je za bolj odločnega in bojevitega poslanca, bil je tudi prvi računalniško opismenjen poslanec. Tomažič je bil tudi del vodstva Slovenske Demokratične zveze, najbolj usodne Demosove stranke. Od cvetne nedelje leta 1990 naprej se je bil boj za uresničitev ključnega osamosvojitvenega projekta. V skupščini je imel Demos šibko parlamentarno večino in je veliko ključne zakonodaje za slovensko državnost sprejemal le z glasom ali dvema večine. Avtor se ni mogel izogniti vprašanju razpada Demosa, pa tudi lustraciji, ki je ni bilo. Delo V objemu slovenske pomladi ne vsiljuje odgovorov na številna vprašanja, zbrani dokumenti pa ponujajo bralcu, da si sam ustvari podobo in izlušči zaključke. Prav v tem je posebna vrednost te knjige.
Kot je poudaril avtor, je v knjigi nekaj izjemnih dokumentov, tako je objavljen zapisnik o ukinitvi Demosa na Dolskem. Zanj je bil razpad Demosa zelo boleč, saj so v Demosu pripravljali pravičnejšo privatizacijo, ne poznejšo divjo privatizacijo. Nepozabna pa mu je slovesnost ob razglasitvi slovenske državnosti.
Prijeten pogovor, ki ga je vodil Ernest Margon, je odstrl veliko zanimivega in gotovo bo knjiga našla pot do bralcev, gotovo jo bo mogoče dobiti tudi v knjižnici. V zahvalo za lep večer in kot se za praznik državnosti spodobi, sta avtor in Lojze Peterle prejela šopek slovenskih nageljnov in knjižico o pričevalcih slovenstva in vernosti Pivčanov – kamnitih križih.
Foto in tekst: Irena Margon