BLIŽA SE VRHUNEC FESTIVALA VOJAŠKE ZGODOVINE
V Parku vojaške zgodovine je danes potekala novinarska konferenca, kjer so župan Občine Pivka Robert Smrdelj, vodja Parka vojaške zgodovine Janko Boštjančič, predstavnik muzeja Slovenske vojske Blaž Torkar in vodja Kantine Pivka Robert Čebokelj predstavili dogajanje v okviru Festivala, ponudbo Parka vojaške zgodovine ter izvedbo projekta, ki je v polnem teku.
Tretji septembrski teden bo že osmo leto zapored v Pivki namenjen Festivalu vojaške zgodovine. Priljubljen turistično zgodovinski dogodek, ki vsako leto na Pivško zvabi številne obiskovalce, je letos v znamenju pomembnih obletnic. Dogodki so namreč posvečeni tako I. kot II. svetovni vojni, spominom in pomembnim mejnikom tega obdobja. Festivalsko dogajanje, ki se je začelo že 15. septembra, bo svoj vrhunec doseglo v prihajajočem vikendu.
Po dveh predavanjih (predstavitev zbornika »Prekomorci«, predavanje »Galicija – vojna izkušnja in spomin slovenskih vojakov«), ki sta v tem tednu med obiskovalci požela precej zanimanja, se bo dogajanje stopnjevalo še v soboto, 20. septembra, ko bodo obiskovalci spoznali vojaške tabore različnih ponazoritvenih skupin iz obdobja I. in II. svetovne vojne ter v okviru orientacijskega pohoda »Sprehod skozi vojaško zgodovino« doživeli posebno vojaško in pustolovsko obarvano izkušnjo. Gre namreč za ponovno oživitev pohodne poti na Primož, ki je bila zaradi odpravljanja posledic po februarskem žledolomu dalj časa neprehodna, sedaj pa bo pohodnikom ponudila številne izzive.
Vrhunec Festivala bo nedvomno nedeljski dan, 21. september, ki se bo pričel ob 11. uri z otvoritvijo gostujoče razstave Veleposlaništva Republike Slovaške o 71. pehotnem polku (IR.71), nadaljeval pa ob 14. uri, z osrednjim dogodkom dneva, ko se bo v Parku zgodil spopad ameriške in nemške vojske, tako imenovana ponazoritev vojaškega spopada »Normandija '44«, ki obeležuje 70-letnico izkrcanja zavezniških sil v Normandiji. Pestro festivalsko dogajanje bodo ta dan popestrile tudi demonstracijske vožnje legendarnih vozil iz II. svetovne vojne, srečanje starodobnih vozil, otroške delavnice, sejem militarij in domačih izdelkov. Ta dan bo prvič na ogled javnosti tudi prenovljen ameriški samohodni top M36 Jackson iz II. svetovne vojne. Gre za izjemno redek in dragocen eksponat, ki so ga uspeli v Parku s pomočjo sponzorja Orodja Prebil iz Horjula obnoviti v originalno obliko. V voznem stanju bo predstavlal eno pomembnejših atrakcij Parka.
Za gostinsko ponudbo bo v sklopu VIII. Festivala vojaške zgodovine skrbela muzejska restavracija Kantina Pivka, ki od letošnjega julija dopolnjuje ponudbo Parka vojaške zgodovine. Skrbno izdelan ambient s svojo ponudbo vojaških jedi obiskovalcem vzbuja spomine na čas služenja vojaškega roka pred desetletji in več leti, mlajšim pa pričara posebno izkušnjo takratnega časa. Okusne jedi, ki jih v pivški Kantini gostom strežejo vsak dan razen ponedeljka in sicer od 10. do 22. ure, dobijo poseben vojaški pridih.
V Parku vojaške zgodovine Pivka pa z namenom širitve ponudbe, razstavnih površin in vsebin, poteka v letošnjem letu tudi izvedba operacije »Celovita ureditev kompleksa Park vojaške zgodovine – 1. faza«, v okviru katere se je že obnovilo vstopni del Komande in fasado ter zamenjalo okna in vrata na nekdanjem nastanitvenem objektu. Na novem paviljonu (2.115 m2 razstavnih površin) je dokončana armiranobetonska konstrukcija, objekt bo pred zimo zaprt in pripravljen na inštalacijska in zaključna dela. Projekt, katerega vrednost z DDV znaša 4,3 milijone EUR je sofinanciran s strani Evropskega sklada za regionalni razvoj, v okviru Operativnega programa krepitve regionalnih razvojnih potencialov za obdobje 2007-2013, razvojne prioritete 3. Povezovanje naravnih in kulturnih potencialov in prednostne usmeritve 3.2 Mreženje kulturnih potencialov.