Hospickafe z dr. Markom Pavliho
Območni odbor Slovenskega društva Hospic Primorsko-Notranjske, ki ima sedež v Pivki, je pripravil prireditev Hospickafe v Cerknici, da bi delovanje društva predstavil in poživili tudi onstran Javornikov. Za umirjen glasbeni uvod je poskrbela profesorica flavte Katja Mlinar z učenkama Leno Meden in Emo Fatić iz Glasbene šole Frana Gerbiča Cerknica. O delovanju društva, ki želi svojo humano dejavnost oživiti tudi v občinah Cerknica, Loška dolina in Bloke, je spregovoril predsednik območne enote Ernest Margon in poudaril temeljno vodilo društva - v najtežjih trenutkih človeku pomagati in »dodajati življenje dnevom«, ki se neizogibno iztekajo. V goste so povabili prof. dr. Marka Pavliho, priznanega pravnika, rednega profesorja na Fakulteti za pomorstvo in promet, politika in v zadnjem času pisatelja leposlovnih del. Napisal je blizu 50 strokovnih knjig in na stotine strokovnih člankov, danes pa je ponosen na svoji dve knjigi, ki predstavljata čisto nekaj drugega. Ob njegovih knjigah, ki nosita metaforičen naslov Svetilnik in Potop, se je z njim pogovarjala prof. Irena Margon.
Gospod Marko Pavliha je v svoji avtobiografiji Svetilnik odkrito spregovoril o svojem življenju, vzponih in tudi padcih, o izgubah, ki so najhujše, če človek izgubi ljubljeno osebo. V življenju nastane veliko težav, če jih ljudje zmorejo premagovati, je to dobro za vse. Bil je odkrit, ko je razložil, kako ga je v krempljih držal alkohol. Bilo je težko, a se je rešil iz tega »pekla«. Povedal je, da alkoholizem prepogosto posega v življenja naših družin, jih razdira in povzroča veliko trpljenja vsem, predvsem otrokom. Nakazal je pot rešitve, a ljudje se morajo najprej sami odločiti, kako bodo živeli, drugi jim lahko pri tem pomagajo. Spregovoril je o naravi in živalih, ki človeku pomagajo biti boljši. »Svetilnik« je miselna retrospektiva avtorjevega življenja, zares poglobljena življenjska zgodba.
V drugem delu je predstavil svoj prvi roman Potop. To je zgodba, ki ima za osnovo resnični dogodek iz preteklosti, utopitev pri globinskem potapljanju. Poleg zelo napete in zanimive zgodbe izvemo tudi veliko praktičnih nasvetov in razlag. Spregovoril je tudi o žalovanju, ki gre skozi različne faze, seveda pa je treba človeku tudi nuditi strokovno pomoč. V svojem prvem literarnem romanu »Potop« se avtor »potopi« v morske in duhovne globine slehernega človeka. V svojem pripovedovanju je omenil tudi, kako naključja posežejo v naša življenja, da tudi kaj v življenju spremenimo. Ko je spoznal, sedaj pokojno dr. Manco Košir, ki je bila izredna osebnost, blizu ljudem, se zavzemala za Hospic in pomagala pri umirajočih, se je tudi Marko Pavliha odločil, da bo deloval v društvu Hospic, ko se bo uradno upokojil. Sedaj pa veliko prispeva k prepoznavnosti društva, ki skrbi za žalujoče osebe in tiste, ki se bližajo odhodu, s tem, da predava in odkrito in občuteno spregovori o tem.
Slovensko društvo Hospic, OE Primorsko – Notranjska