Četrto srečanje lokalne posvetovalne skupine: Varna paša in sobivanje z velikimi zvermi
16. aprila 2025 smo se v Centru o velikih zvereh DINA Pivka ponovno zbrali člani lokalne posvetovalne skupine. Tokratno srečanje je bilo že četrto po vrsti in je nadaljevalo prizadevanja za krepitev sodelovanja med ključnimi deležniki pri sobivanju z velikimi zvermi na območju občine Pivka.
Na prvem srečanju pred enim letom smo z analizo SWOT opredelili prednosti, slabosti, priložnosti in grožnje, povezane z delovanjem centra DINA v lokalnem okolju. Na drugem srečanju, junija 2024, smo razpravljali o številčnosti in upravljanju populacij velikih zveri v kulturni krajini ter problematiki škod in izplačevanja odškodnin. V vmesnem času smo se sestali tudi v okviru interesne posvetovalne skupine MNVP in si ogledali primer dobre prakse zaščite pašnih živali na terenu.
Tokratno srečanje je bilo osredotočeno na predstavitev projekta LIFE Varna paša. Tomaž Berce iz Zavoda za gozdove Slovenije je predstavil cilje in aktivnosti projekta, ki si prizadeva oblikovati učinkovite in za rejce sprejemljive zaščitne ukrepe za pašne živali. Ti ukrepi bodo medsektorsko usklajeni in vključeni v prihodnjo skupno kmetijsko politiko. Nina Doles je predstavila aktivnosti Občine Pivka, ki si v projektu prizadeva postati "občina dobrih praks". Med ključnimi ukrepi so: prenova občinskega pravilnika z vključitvijo ukrepov za zaščito premoženja, vzpostavitev sistema izposoje zaščitne opreme za kmete in čebelarje, razdelitev pastirskih psov in postavitev medovarnih smetnjakov.
V nadaljevanju je sledila živahna razprava, kjer smo posebno pozornost namenili širjenju šakala, katerega prisotnost v okolju hitro narašča. Po besedah Tomaža Berceta gre za izjemno prilagodljivo vrsto, zato je še posebej pomembna pravilna in dosledna uporaba zaščitnih ukrepov. Udeleženci so razpravljali tudi o trenutni številčnosti medvedov, o upravljanju populacije volkov in o spremembi njihovega varstvenega statusa na ravni EU. Po novi odločitvi, ki jo je marca 2025 sprejela Bernska konvencija in so jo podprle države članice EU, bo volk v zakonodaji EU spadal med zavarovane in ne več strogo zavarovane vrste. EU pa je pričela s pripravami za prenos te odločitve v svojo zakonodajo (Direktiva o habitatih). S strani predstavnikov lovcev so bili podani tudi konkretni predlogi za vključitev dodatne opreme v sistem izposoje v okviru projekta LIFE Varna paša, ki bi lovcem olajšala izpolnjevanje pogojev, ki jih določajo odločbe za izredne odstrele volka.
Srečanje se je nadaljevalo z delom v dveh skupinah. Prva skupina je razpravljala o tem, kako so projekti s področja ohranjanja narave in sobivanja z velikimi zvermi vplivali na kakovost življenja v občini, druga pa o vsebinah, ki bi jih v prihodnje morali podpirati evropski in drugi projekti.
Ob zaključku srečanja so udeleženci izrazili zadovoljstvo z vsebinsko bogatim programom in podali pobudo za večjo vključitev lokalnih prebivalcev v prihodnje dogodke. Srečanje smo zaključili v prijetnem vzdušju ob pogostitvi, naslednje srečanje pa je predvideno za september 2025.