Hospickafe v domu starejših v Pivki
Območni odbor Slovenskega društva (SD) Hospic Primorsko – Notranjska s sedežem v Pivki je 22. aprila organiziral Hospickafe v domu starejših SeneCura v Pivki, ki je začel z delom pred dobrim mesecem. Od samega začetka se življenje v domu prepleta tudi z dejavnostmi v našem kraju, za prireditev Hospic-a pa so prijazno odstopili njihov dnevni prostor.
Osrednji dogodek je bil pogovor z gostom Miho Zimškom, ki se v društvu Hospic aktivno ukvarja z najbolj ranljivo skupino, z otroki, ki so izgubili starše ali enega od njih. Z vprašanji je pogovor usmerjal član društva Hospic gospod Bernard Baša, ki ima lastno izkušnjo izgube svojega otroka, kar pomeni nič manjšo bolečino. Žalujoči otroci so še posebej potrebni pozornosti, da bodo lahko razumeli smrt in dojeli smisel nadaljnjega življenja.
Pred pogovorom z gostom je bil kratek kulturni program z verzi pesnika Minattija in izvedbo dveh skladb v duetu, mladih obetavnih glasbenikov iz Glasbene šole Rakovnik – Ljubljana, Julije na flavti in Benjamina Cevec na klarinetu.
V pogovoru je g. Miha razkril, kako je začutil, da lahko pomaga najbolj ranljivim žalujočim, otrokom in mladostnikom, za katere se okolica največkrat niti ne zaveda, kako globoko so prizadeti. Ko otrok izgubi starša, ga odrasli pogosto tolažijo z neprimernimi izrazi in vprašanji kot, vem, kako se počutiš. Velikokrat otroka v teku žalovanja družina spregleda, ker se ukvarja sama s sabo. Najbolje je biti ob otroku, biti iskren in mu dovoliti, da joka, da se izrazi tako kot v tistem trenutku in svoji starosti zmore. Z otrokom se je treba pogovoriti o smrti, ne to skrivati, seveda se je treba odzvati primerno otrokovi starosti. Vključiti ga je treba v slovo, ga seznaniti z resničnostjo, da ljubljene osebe fizično ne bo več. Ostajajo pa ljubezen in spomini. V namen pomoči žalujočim otrokom in odpiranju možnosti žalovanja društvo Hospic vsako leto organizira tabor Levjesrčnih, ki sprejme od 5 do 17-letne otroke. Miha pripravlja s sodelavci celoten tabor, v katerem sodelujejo prostovoljci Hospic, strokovni sodelavci, pa tudi kuharji in drugi pomočniki. Vsako leto je več otrok, ki potrebujejo tako druženje, ki jim preko delavnic, pohodov in pogovorov nudi psihosocialno pomoč. Na tabor se otroke prijavlja preko območnih društev Hospic. Organizatorji so veseli, da lahko pomagajo otrokom, seveda pa pravijo, da imajo glede na vse večje potrebe omejene možnosti in pomanjkanje sredstev. Želijo pa si tudi za to dejavnost prostor, ki bi omogočil srečevanja tudi čez leto.
Predsednik Območnega odbora društva Hospic iz Pivke Ernest Margon se je ob koncu zahvalil za bogat in izčrpen pogovor o tako subtilni tematiki, kot je žalovanje otrok in bil vesel obiska poslušalcev, saj je bilo med njimi veliko vzgojiteljic, ki se lahko znajdejo v situaciji, ko se srečajo z otrokom, ki je izgubil koga svojih domačih. Pozitiven je bil tudi odziv obiskovalcev, ki so postavljali še dodatna vprašanja.
Irena Margon