Program Svit poziva k večji odzivnosti
Program Svit, ki ga vodi Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), je eden od treh zelo uspešnih presejalnih programov za odkrivanje raka v Sloveniji. Z njim vsako leto preprečimo številne primere raka debelega črevesa in danke ter omogočimo zgodnje zdravljenje bolezni. Kljub temu, da preprost test na prikrito krvavitev v blatu 95 % udeležencem potrdi, da so zdravi, med preostalimi 5 % pa mnogim reši življenje ali omogoči pravočasno zdravljenje, se vseeno kar tretjina vabljenih ne odzove. Največji delež neodzivnih je med moškimi, pri čemer so posebej kritični moški v starostni skupini med 50 in 55 let. Odzivnost v občini Pivka v letu 2024 je bila 66,77 %, kar je nad povprečjem zdravstvene regije Koper (61,66 %). Med moškimi v občini Pivka je bila odzivnost 61,57 %, med ženskami pa 72,11 %.
Program Svit je eden izmed treh presejalnih programov v Sloveniji za zgodnje odkrivanje raka. Namenjen je odkrivanju predrakavih in rakavih sprememb na debelem črevesu in danki. Kljub dobrim rezultatom pa odzivnost na vabila zaostaja za drugima programoma, Zoro in Doro, prav zaradi slabšega sodelovanja moških. V Sloveniji vsi med 50. in 74. letom starosti vsaki dve leti prejmejo vabilo k sodelovanju, a številni ga prezrejo. Majda Gros, Svitova ambasadorka, ki ji je test rešil življenje, opozarja: »Pomembno je, da narediš prvi korak, ki te nič ne stane in ni veliko dela. Ne pa, da potem, ko zbolijo, vsi jokajo – jokat po toči je prepozno. Odzovi se pravi čas!«
Preprost test, ki lahko reši življenje
Program Svit omogoča, da 5 % udeležencev, ki prejmejo pozitiven rezultat presejalnega testa, v približno mesecu dni opravi kolonoskopijo, s katero zdravniki ugotovijo, ali gre za predrakave ali rakave spremembe. Večino predrakavih sprememb lahko odstranijo že med posegom, kar prepreči razvoj bolezni. Pozitiven test večinoma ne pomeni, da ima posameznik raka, zato je strah pred preiskavo neupravičen. Rak debelega črevesa in danke se razvija tudi do 10 let, brez vidnih simptomov. Prav zato je sodelovanje v programu ključno za pravočasno odkrivanje in zdravljenje.
Vir: NIJZ, OE Koper