Odprtje razstave Matrika ljubezni
Odprtje razstave Matrika ljubezni
10. 2. 2025
220
Otvoritev razstave Matrika ljubezni, zbranih umetniških del Jožeta Šajna, je v soboto, 8. februarja, obogatila praznovanje slovenskega kulturnega praznika v Pivki. V prijetnem in slavnostnem vzdušju se je zbralo lepo število ljubiteljev umetnosti in kulture, ki so si z zanimanjem ogledali razstavljena dela.
Zbrane je najprej nagovorila Jana Gržinič, direktorica Zavoda za turizem Pivka, ki je poudarila pomen umetnosti pri oblikovanju skupnosti in ohranjanju kulturne dediščine. O razstavi in njenem sporočilu je spregovorila tudi Anamarija Stibilj Šajn, umetnostna zgodovinarka, kustosinja, likovna kritičarka in kuratorka. V svojem govoru je osvetlila simboliko in globlji pomen Šajnovega ustvarjanja ter obiskovalce povabila k razmisleku ob razstavljenih umetninah.
Tudi avtor razstave, Jože Šajn, je ob tej priložnosti izrazil hvaležnost vsem prisotnim, ki so s svojo udeležbo počastili njegovo delo.
Po uradnem delu so se obiskovalci prepustili umetniškemu doživetju in si z zanimanjem ogledali razstavljena dela, ki skozi barve, oblike in ekspresivne poteze pripovedujejo zgodbo o ljubezni v njenih mnogoterih razsežnostih. Umetnine so pritegnile številne poglede, vzbudile razmišljanja ter spodbudile pogovore o umetnosti in njenem pomenu v sodobnem svetu.
Razstava je bila lep uvod v slavnostno prireditev ob slovenskem kulturnem prazniku, ki je sledila. Dogodek je na čudovit način povezal umetnost, zgodovino in skupnost ter obiskovalcem pustil prijetne vtise in dragocene spomine.
Razstavo je pripravil Jože Šajn v soorganizaciji z Zavodom za turizem Pivka.
''V neutrudnem delovanju na področju najbolj tradicionalnega umetniškega medija – slikarstva, ki ga je slikar Šajn vedno znal naglasiti s svežimi, izvirnimi avtorskimi potezami, je ustvaril tudi niz predstavljenih slik. Poimenoval jih je Matrika ljubezni. V njih govori o najmočnejšem in hkrati najbolj dragocenem čustvu, o ljubezni. V njemu lastni in kleni drži k tej »posvečeni« temi pristopa z aktualne strani, zato opozarja, da je to prvinsko in še posebej žlahtno čustvo prepogosto povsem zmanipulirano. Kljub temu, da je ljubezen v sodobnem času oskrunjena, ji je avtor pripisal božanski pomen. Dal ji je lastnosti boga, nečesa, kar je čudovito, izvrstno, sijajno in celo sijoče ter jo na takšen način zapisal v svojo matično knjigo ustvarjalnosti...'' Anamarija Stibilj Šajn
O avtorju:
Jože Šajn je bil rojen 1936. leta v Knežaku. Leta 1956 je diplomiral na učiteljišču v Kopru. Najprej se je zaposlil kot likovni pedagog na OŠ v Ilirski Bistrici, nato pa ustvarjal kot svobodni umetnik s statusom kulturnega delavca.
Prvič je razstavljal 1955. leta v Kopru. Imel je že več kot 150 samostojnih razstav doma in v tujini. Šajn slika v ciklusih, ki so običajno zaključena celota. Poglavitni temi njegovih slik sta ženska figura, poimenovana Vešča, in kraška pokrajina.
Slikar živi in ustvarja v Ilirski Bistrici, Jurčičeva 22, kjer ima tudi atelje.