Na osrednji prireditvi ob kulturnem prazniku preverili kulturni utrip Občine Pivka
8. februarja zvečer smo v Pivki v Krpanovem domu z osrednjo prireditvijo obeležili slovenski kulturni praznik – Prešernov dan. Dogodek v organizaciji Občine Pivka in Zavoda za turizem Pivka je bil zasnovan kot pregled aktualne kulturne ponudbe in odgovor na posamične kritike, da se v občini premalo dogaja. V uvodnem nagovoru se je direktorica Zavoda Jana Gržinič sprehodila po seznamu množice društev, organizacij, izvajalcev, ki redno delujejo v občini in širše. Pestra je ponudba galerij, razstavišč, razstav. Pisana je glasbena scena, ljubiteljska in komercialna. Kino Pivka je razširil svoj program, pohvalimo se lahko z odličnimi voditelji in dobrimi prostorskimi pogoji. Občina omogoča in podpira ljubiteljsko kulturo in posebne turistične in promocijske dogodke s pomočjo različnih razpisov. Veliko je izmenjav s pobratenimi in prijateljskimi občinami. Predvsem pa je Gržinič poudarila pomen ljubiteljske kulture; pred nastankom samostojne države in danes. Ta razvija posameznika in povezuje v skupnost. Želi si, da bi toliko ustvarjalnosti in povezanosti ostalo v nas in med nami tudi v prihodnje. Pestro dogajanje jo navdaja s ponosom, da je tu doma, je zaključila.
Program prireditve je bil tematsko razdeljen v tri dele. V prvem delu so po uvodni himni nastopili člani pevske skupine Studenec. Z njihovim nastopom smo želeli poudariti pomen slovenske ljudske pesmi, temelju narodnega glasbenega ustvarjanja. Z ljudskimi napevi so naši predniki spremljali rojstvo, smrt, pogreb, svatbo, vsakdanja opravila ali odhajajočega v boj. So pomemben del slovenske kulturne dediščine in del repertoarja vseh lokalnih pevskih zasedb. Poznamo veliko modernih melodij, kljub temu se nas slovenske ljudske pesmi v različnih izvedbah še vedno najbolj dotaknejo.
V drugem delu smo želeli poudariti pomen filmske umetnosti. Zaradi obdobja korone in dostopnosti filmske produkcije na TV sprejemnikih je ogled filma na velikem platnu v dvorani izgubil svoj pomen. Včasih je bil prav kino priložnost za druženje, prve zmenke… iztočnica za pogovore, družbeno kritiko. Poplava ameriške produkcije nas je spremenila v nezahtevne gledalce, ne pušča nam prostora za domišljijo, lastno mnenje. Prav zato smo v filmski spored v Kinu Pivka uvedli četrtkov ART večer, namenjen zahtevnejši filmski publiki. Silvija Šutej, ki pripravlja program Kina Pivka, je ob tej priložnosti zapisala: "Film kot medij služi za pripovedovanje zgodb in komuniciranje. Je mešanica umetnosti in tehnologije, ki oblikuje našo kulturo, hkrati pa zrcali družbo in nam ustvarja pogled na svet. Ne služi samo kot zabava, odseva naše vrednote, predstavlja družbene problematike in nas odpira novim idejam. Film nam lahko sporoča različne ideje in zgodbe, z njim se lahko prenesemo tudi v drugi kraj in čas ter izkusimo življenje skozi druge oči, ponudi nam nove perspektive, navdihuje nas in nas pripravi do razumevanja do drugačnosti." Obiskovalcem smo namenili ogled krajšega filma Dr. France Prešeren – življenje in delo. Z njim smo obudili spomin na večinoma nesrečno pesnikovo življenjsko pot. Vse preizkušnje pa so rojevale neverjetno ustvarjalnost, sloves največjega med Slovenci je dobil šele v letih po smrti. Pravzaprav se s smrtjo začenja drugi, veliko bolj bleščeči del Prešernove javne podobe.
V tretjem delu smo dali priložnost godbenikom Postojnske godbe 1808. Pihalna godba za kraj pomeni obliko druženja, za mlade pa vzgojo, pozitivno usmerjanje, vztrajnost, željo po uveljavitvi in profesionalnost. Postojnska godba šteje danes že 56 članov, še nikoli do sedaj toliko, od katerih je večina mladih nadobudnežev, ki jim tovrstna zvrst glasbe pomeni sprostitev ob neštetih vsakdanjih obveznostih. Letošnji kulturni praznik je bil zanje priložnost, da pokažejo, kaj pod taktirko Primoža Petohleba ustvarjajo na vajah. Ta nastop je bil generalka za Tekmovanje Zveze slovenskih godb v 2. težavnostni stopnji, ki bo 12. aprila v Velenju. Kulturo živijo vsak dan, že 217 let. Godbeništvo je na slovenskem pomemben gradnik kulture in narodne zavesti, saj skorajda ni kraja ali občine, ki ne bi imela svoje godbe. Za pivške godbenike z veseljem in ponosom poskrbijo v Postojnski godbi, saj so prav pivški glasbeniki v zadnjih letih dodobra prevetrili in zapolnili njihove vrste. Sobotni nastop so začeli v manjši zasedbi, kvartet trobil je zaigral dve Vilharjevi: Lipa zelenela je in Na jezeru. Tekmovalni program so za njimi predstavili odlično, želimo jim veliko uspeha v Velenju. Postojnska godba 1808 je reden gost različnih pivških dogodkov, za nastope se jim zahvaljujemo in priporočamo za nadaljnje sodelovanje. Med glasbo smo na videu prikazali znane pivške obraze in simbole kulture.
Dogajanje je imenitno vodil Gregor Budal. Po zaključku je zbrane povabil na prijetno druženje v avlo Krpanovega doma, kjer smo se nastopajoči in obiskovalci zadržali do poznega.
Zavod za turizem Pivka